Bytový dům Am Mühlgrund

Bytový dům Am Mühlgrund
Spolupráce:Björn Wilfinger, Ronald Mikolics, Michael Murauer, Anna-Maria Wolf, Jun Wook Song, Aniko Horvathova, Kathrin Schelling, Wolf Deucker
Adresa: Mühlgrundgasse 3, Stadlau, Vídeň, Rakousko
Investor:BUWOG, Bauen und Wohnen GmbH

Projekt:2007

Realizace:2010-11
Užitná plocha:5126 m2
Zastavěná plocha:1593 m2
Plocha pozemku:2578 m2
Obestavěný prostor:31016 m3


Linka 2 vídeňského metra vedoucí z centra (Karlsplatz) přes Dunaj překračuje v předměstí Stadlau nádraží. Stanice metra „Stadlau Bahnhof“ je hned za tím. Trasy metra jsou ve výšce 12 metrů a navíc oddělené. Tyto tratě vedou severně od novostavby bytového domu. 8-12 metrů od těchto dlouhých estakád se nalézá pozemek o délce 90 m a šířce 15 m pro nový sedmipatrový bytový dům, který vzešel z urbanistické soutěže. Jeho severní stranu trasy metra stíní.
Tato situace - na severu sloupy "jak z Karnaku! na jihu venkovské plošné sídliště - vedla k rozšířenému typu pavlačového domu se vstupy na obou koncích budovy. Směrem k U-Bahn a na kratších stranách chrání budovu plášť z vertikálně zalamovaných perforovaných kovových stěn, vyvinutých kvůli dopadu a rozptylu světla. Okenní otvory jsou v částech obracejících se vzhůru. Jako součást tepelné ochrany konstrukce (provedené jako pasivní dům) vzniká za kovovou fasádou hala obzvláštního tvaru. Je dlouhá, úzká a vysoká, s různou intenzitou světla; prostorový zážitek z haly se přirozeně mění.

K

askádovitě vedené schodiště je vestavěno do úzké štěrbiny mezi chodbou s přístupy k bytům a fasádou. Jeho ramena vedou postupně od hlavního vchodu na západní straně až do nejvyššího podlaží. V mezerách mezi schodištěm a fasádou se nachází vertikální zahrada s tisíci rostlinami v jedenácti sedmimetrových prefabrikovaných truhlících. Před vstupy do bytů se chodby rozšiřují do nik. Dubová okna vedoucí do haly slouží k osvětlení bytu a jako vyhlídky do vnitřní zahrady. Na střeše domu je společná zelená terasa, která nahrazuje nedostatek venkovního prostoru u přízemí domu.
B
yty orientované na jih jsou hlavně dvoupokojové, případně později propojitelné, s průběžnou lodžií na jižní straně, která má fasádu s okny. Pohyblivé a shrnovací zastínění bylo vyvinuto speciálně pro tuto stavbu.

P
řízemí s velkou terasou je vyhrazeno společnosti provozující byty s pečovatelskou službou. Byty ve vyšších patrech jsou propojitelné s další, přímo zvenčí přístupnou částí domu, využitelnou jako kanceláře, ateliéry, lékařské ordinace atd. nechybí zde společný prostor pro uživatele, zařízený kuchyňským nábytkem a přístupný rovněž zvenčí. Byty ve dvou nejvyšších patrech jsou mezonetové s terasami v obou úrovních.


ARTEC Architekten
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od ARTEC Architekten