Byt Žižkov

Byt Žižkov
Realizace:2017
Užitná plocha:152 m2


Investor oslovil 0,5 Studio, díky jeho sympatiím k bytovým realizacím, které v sobě obsahují utilitární nadhled a materiálovou kvalitu. Realizovaný byt se nachází v nárožním cihlovém domě v blokové zástavbě v Praze na hranici Žižkova a Vinohrad.

Poměrně rozsáhlý byt o rozloze 152 m² bylo nejprve nutné očistit od rekonstrukce, která proběhla krátce po roce 2000. Vzhled bytu připomínal koloniální rezidenci a s tím investor nebyl ztotožněn.
Pro nové využití byly navrženy drobné dispoziční úpravy, které zlepšili funkční využití a vyhověli zadání.

Dispozice bytu byla před rekonstrukcí 4+1. Zásahem byl spojen obývací pokoj s prostorem přijímacího salonu a byla přesunuta kuchyně. Tím mohla vzniknout oddělená pracovna a rozlohou bohatý prostor obytné místnosti s kuchyní, jídelnou a prostorem pro sezení. Nová dispozice je nyní 4+KK.

Půdorys bytu se vine přes obě uliční fasády rohového domu a tak je v bytě důležitým místem vstupní hala. Ta je doslova křižovatkou. Z ní vedou dveře do všech důležitých i podružných částí bytu. Dominantními prvky haly jsou pro tuto realizaci navržená a vyrobená prohnutá liniová světla. Skříň s oblými rohy, navržena tak, aby nebránila obyvatelům v průchodu, slouží jako šatna a botník.

Obytný prostor orientovaný na jih je protknut modrým kvádrem. Ten přechází z části kuchyně, kde slouží pro kuchyňský provoz přes bar orientovaný k jídelně, až do obývací části. Zde se promění v zásuvky, které patří ke skrytému pracovnímu stolu. Hmota kvádru je odlehčena vykonzolováním a tak je docíleno efektu částečné levitace.
Kuchyně je kompaktně navržena do dvou zón, pracovní, do tvaru U, a skladovací. Ta je zabudována do niky ve stěně.
Obývací část je vybavena prostornou knihovnou, v níž je umístěn i projektor. Na protější straně místnosti je v podhledu zabudované automatické plátno pro videoprojekci.
Jídelna je v prostoru situována ve výklenku v blízkosti kuchyně, kam je autorsky navržena lavice.
Obytný prostor je akcentován černou tabulovou stěnou, na níž mohou obyvatelům bytu psát návštěvy své vzkazy.

V jižně orientované části je ještě jedna místnost, pracovna. Ta je přístupná z haly přes chodbu. K pracovně přiléhá i vlastní malá koupelna s toaletou. Prostor pracovny je zařízen minimálními prostředky, jsou to kusy nábytku potřebné k práci. Stůl, židle, zásuvky a komoda, vše doplněno knihovnami podél stěn. Pracovna má příležitostně sloužit i jako hostinský pokoj. Pro tento účel jsou zde dvě sklopné postele a vhodná je pozice malé koupelny, oddělená chodbou od vstupní haly.
Ložnice s vlastní šatnou a dětský pokoj jsou západně orientované. Zde proběhla pouze základní renovace povrchů a pokoje byly vybaveny kusovým nábytkem. K těmto místnostem patří koupelna přístupná opět z haly.

Koupelna disponuje prostorným sprchovým koutem i vanou. Jsou zde instalována dvě umyvadla, zabudována ve skříni. Pod umyvadly je schovaný koš pro špinavé prádlo s vhozem. Koupelnový koš je zabudovaný v boxu vedle vany. Pohledový materiál použitý na vestavné prvky je dub. Ten dodává utilitárnímu prostoru pro hygienu zemitost.

Rekonstrukce dodala bytu nadčasový vzhled, přizpůsobila jeho užívání potřebám obyvatel a využila potenciálu, který prostor skýtal.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od 0,5 Studio