Byt Vinohrady

Byt Vinohrady
Autor: 0,5 Studio
Realizace:2020
Užitná plocha:89 m2


Architektonický tým 0,5 Studia navrhnul luxusní bydlení v prostorově komfortním bytě s mnoha nadstandardními řešeními, které vycházejí z přání a potřeb klientů.

Zrekonstruovaný byt se nachází v činžovním domě v luxusní rezidenční čtvrti pražských Vinohrad, nedaleko Náměstí Jiřího z Poděbrad. Tato čtvrť je charakteristická činžovními domy z 19. století, jejichž fasády jsou pestrou směsicí všech neoslohů. Kvalita bydlení zde byla vysoká již v době realizace jednotlivých domů a je tomu tak i nyní. Pro současný standard je ovšem nutné byty upravit a přizpůsobit současnému životnímu stylu.

Rekonstrukce celého domu probíhala najednou jako developerský projekt a architekti spolu s klientem návrh zadávali developerovi formou klientských změn. Byt byl uzpůsoben na míru rodině s dvěma dětmi. Výslednou realizaci provází klidná neutrální barevnost v zemitých tónech, promyšlená práce s osvětlením a celistvá koncepce autorsky navrženého nábytku.

Do bytu se vchází přes vstupní chodbu s vestavěnou skříní, na kterou navazuje prostorná hala s kruhovým světlem navrženým architekty. Z ní je možné vstoupit do společné koupelny, ve které je umístěn podsvětlený sprchový kout, bidet a pult se zabudovaným umyvadlem. Z haly se rovněž vstupuje na toaletu, do technické místnosti, do obytného prostoru s kuchyní a do dvou ložnic dospívajících dětí.

Hlavní obytný prostor s kuchyní je srdcem celého bytu a hlavním společným prostorem pro celou rodinu. Světle zelený segment kuchyně poskytuje dostatečný prostorový komfort, zároveň však díky své celistvosti a uzavřenosti nijak vizuálně neruší. Pracovní plochu tvoří kamenná deska, ve které je zabudovaná varná deska s teppanyaki grillem a zabudovaným kastlíkem na bylinky. Na kuchyň navazuje jídelní část místnosti s lavicí s LED podsvícením, zakulaceným jídelním stolem a židlemi. Protiváhou je odpočinková část obývacího prostoru, kterou tvoří černá knihovna z probarvených MDF desek, vyplňující celou delší stěnu místnosti a pohodlné sezení řešené solitérní pohovkou a křeslem. Osvětlení místnosti je zpracováno citlivým výběrem zajímavých solitérních světel a zabudováním světelných pásů do knihovny, jídelní lavice a kuchyňských skříněk.

Na obytný prostor navazuje ložnice rodičů. Nad postelí se klene subtilní kompaktová knihovna s vestavěnými nočními stolky. Stěnu naproti oknům pokrývá šatní skříň, která kromě prostoru pro oblečení ukrývá i toaletní část se zabudovaným umyvadlem. Perlou ložnice je solitérní vana značky Bette, jedno ze splněných přání klienta.

Posledními dvěma místnostmi bytu jsou pokoje dospívajících dětí, přístupné z haly. Zde je architekty navržen celistvý modul patra z březové překližky a černého kovu, poskytujícího v přízemí pohodlný čtecí kout s knihovnou, ve stupních schodů zabudovanou šatnu a v horní části pohodlné spaní. V místnosti je i pracovní stůl a další čtecí sezení, zabudované ve výklenku pod oknem.

Celou realizací prochází motiv jemného kontrastu. Do neutrálních barevných tónů tu pronikají černé akcenty v kuchyni a studentských pokojích, barevnost jde v jemných valérech od světlé ložnice až k tmavým motivům knihovny či sprchového koutu. Jemnou hru vytvářejí i výrazná architekty navržená světla, kruhové v hale a výrazná přímka v obytném prostoru. Je vidět, že klient získal díky komplexnímu architektonickému návrhu řádově mnohonásobně kvalitněji zpracovaný prostor, který se přizpůsobil jeho přáním a požadavkům. Vzniklo výjimečné bydlení s mnoha chytrými řešeními a vzájemně provázanými estetickými a funkčními prvky.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od 0,5 Studio