Byt v Praze na Vinohradech

Byt v Praze na Vinohradech
Autor: COLLARCH
Realizace:2023
Užitná plocha:67 m2


Fotografie: Karolína Matušková
Byt v historické zástavbě v Praze na Vinohradech prošel kompletní a důkladnou rekonstrukcí zahrnující nové podlahy, nová designová topná tělesa, podlahové topení a rozvody elektřiny. Dále došlo k přemístění kuchyně či zvětšení prostoru koupelny. 

Jelikož se jednalo o zásah do historického objektu, jako vždy jsme hledali hodnotné stopy minulosti, které by stálo za to zachovat a na které bychom mohli navázat s naším současným, lehce experimentálním přístupem. 

Každá místnost interiéru má svou specifickou materiálovou a barevnou paletu, specifického ducha.

Vstupní hala, které dominuje původní obloukový průchod v nosné zdi procházející bytem, je opatřena uměleckou patinovanou výmalbou v odstínech béžové a šedé. Geometrie haly je zjemněna zaoblením hran některých zděných prvků. Nová podlaha s podlahovým topením je zcelena jednobarevnou podlahovou stěrkou. Výrazným prvkem vstupní haly je vestavěný dřevěný nábytek s pohledovými díly z patinovaného hliníkového plechu. Tmavě šedý patinovaný kov od podlahy po strop dodává hale vážnost a noblesu. Kromě praktického úložného prostoru skrývají hliníkové plechy i diskrétní vstup do koupelny, nový elektrický rozvaděč, nový kotel a zásobník teplé vody.

Ložnice je neomítnutá. Naopak staré omítky jsou ze stěn a stropu odstraněny, drobné praskliny a nerovnosti pouze lokálně vyspraveny. Povrchy si zachovávají nezaměnitelnou barevnost a texturu. V kombinaci s režnými závěsy, dřevěným nábytkem a novou dubovou parketovou podlahou působí útulně a dodávají ložnici klidný, až venkovský charakter.

Koupelna a toaleta jsou sjednoceny cihlově růžovou omyvatelnou stěrkou. Zatímco na toaletě sahá stěrka pouze do výšky okenního parapetu, v koupelně pokrývá všechny zděné povrchy včetně podlahy. Ty jsou pak doplněny zařizovacími předměty a nábytkem v kombinaci černé a bílé. Prostor sprchy a vany odděluje od vstupu s umyvadlem, pračkou a odkládací plochou prosklená posuvná stěna. Černá, bílá a růžová je v koupelně akcentována masivní dubovou policí a dubovými dveřmi v matném bezbarvém laku. 

Všechny původní vstupní a interiérové kazetové dveře a krásná špaletová okna jsme v bytě zrenovovali a zahrnuli do našeho návrhu.

Návrh obývacího pokoje s kuchyní, který mimo jiné zahrnoval uzavíratelnou kuchyňskou linku a nábytkovou stěnu s akusticky absorpční úpravou, se na přání investora zatím nerealizoval v plné míře. Došlo pouze k renovaci zděných povrchů, novým rozvodům elektřiny, vody a odpadu. Na podlahu byly položeny nové dubové parkety. Návrh obývacího pokoje s jídelnou a kuchyní prezentujeme prozatím ve formě vizualizací.

Stejně tak průchozí, uzavíratelná šatna v ložnici zůstala prozatím jen na papíře a ve vizualizacích.
COLLARCH
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od COLLARCH