Byt Kamenická

Byt Kamenická
Realizace:2020
Užitná plocha:95 m2


Fotografie: Michaela Klementová
Pražská Letná je obecně skloňována jako ideální lokalita pro bydlení. Blízkost parků, občanská vybavenost i dopravní dostupnost láká mladé rodiny, které chtějí žít v centru města. Takoví jsou i investoři, kteří na Kamenické ulici koupili byt v půdní nástavbě. Ta vznikla recentně, v 90. letech, a bohužel si nesla spoustu neduhů typických pro toto období.

Už žádné šikmé stěny
Největším úskalím bytu byla nevyhovující dispozice s několika šikmými stěnami a špatně využitelnou, ale prostornou chodbou. Investoři chtěli nevyužitelný prostor s chladnou a příliš tmavou dlažbou proměnit na přívětivý vstup do bytu. Kvůli šikminám vzniklo v dispozici několik hluchých a špatně dostupných míst. Ačkoliv má byt 88 m², působil tísnivě. Hlavní ideou proto bylo dispozici otevřít a zvýšit její funkčnost, zvětšit obytný prostor a dát bytu nové a svěží barvy.
Při řešení dispozice se architekti zbavili nelogických míst a celkově se soustředili na otevření dispozice a přeměnu bytu na současný standard bydlení. Zbourali příčku mezi obytnou kuchyní a chodbou, čímž se zbavili tmavé chodby s nadbytkem dveří. Během demoličních prací architekti objevili uprostřed sádrokartonových příček dva ukryté ocelové sloupy, které musely být zpětně zapracovány do návrhu.
Obytný prostor se zvětšil i o dříve dělenou předsíň, dnes je vstupní část oddělena od zbytku bytu pouze atypickou šatní skříní. Původní dlažbu nahradily parkety, ty navazují na původní, které byly repasovány. Netradičně jsou parkety použity i v kuchyni, díky tomu prostor působí celistvě a útulně. Parkety byly speciálně ošetřeny, aby vydržely i provoz kuchyně.

Odvážná kuchyně
Kuchyně je navržena na míru, do prostoru vstupuje snídaňový pult, který kombinuje precizní zámečnickou konstrukci a zlaté plechové kvádry, které se opakují i na dalších částech kuchyně. Zlatá barva je v kuchyni použita v kombinaci s odvážnou námořní modrou. Kuchyň je navržena jao výrazný blok, který je součástí obývacího prostoru. Spotřebiče jsou zakomponovány přímo do atypického kuchyňského nábytku. Interiérové čistotě velmi pomáhá i to, že zde není použit obklad. Namísto tradičního keramického obkladu architekti zvolili voděodolný nátěr.

Domov na míru
V obývacím prostoru je atypická růžová modulární sedačka, která se dá složit do čtverce a vytvořit tak z ní pohodlné spaní pro hosty. Místnost je připravena na instalaci dataprojektoru pro luxusní filmové večery. Obkladové kazety pražského metra se barevně napojují na teplý interiér a sedačku. Od začátku bylo jasné, že v bytě bude hrát roli zeleň, investorka je milovnicí pokojových rostlin a v interiéru pro ně musel být dostatek prostoru. Netypickou niku v rohu obývací místnosti proto architekti zakryli pokojovými květinami. Na zcela nový a atypický nábytek navazuje kvalitní starší nábytek po prarodičích, který má pro investory velkou emocionální hodnotu.
"Vážíme si velké odvahy i důvěry investorů. Byla radost pracovat po mladý pár, který se nebál zlatých skříněk nebo originálních dlaždic, které byste v běžném showroomu obkladů přeskočili, protože by se zdála jako příliš výrazná," hodnotí spolupráci architekt Pavel Lejdar.
Dalším nezvyklým prvkem bytu jsou dveře do hlavní ložnice. Namísto šikmé stěny architekti navrhli speciální bezzárubňové dveře do tvaru písmene "L" na celou výšku místnosti. Díky nim je kuchyně co nejdelší a v chodbě nevzniká hluchý roh. Nově jsou v bytu řešeny i koupelny. Vznikla prostorná toaleta i s pisoárem (ten napomáhá harmonickému soužití investorů) a vstupem do uzavřené prádelny. Nová koupelna je jednoduše rozvržena, aby v ní bylo co nejvíce prostoru a byla jednoduchá na údržbu. Opakují se zde zlaté plechové kvádry na koupelnové skříňce dvojumyvadla. Krémové obklady koupelně dávají hřejivý dojem a hravost podporuje dlažba s kreativní malbou imitující ruční kresbu.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od ARTIKUL architekti