Bistro Sensa

Bistro Sensa
Adresa: Senovážná 8, Nové Město, Praha, Česká republika
Realizace:2023


Fotografie: Zuzana Stiborková / ZOAA
Cesta kolem světa v pražském bistru Sensa
Zajímavý projekt restaurace se zimní zahradou, otevřenou kuchyní a salon- kem byl součástí rekonstrukce činžovního domu z počátku minulého století v centru Prahy.

Vize zadavatele byla jasná – přenést standardy z vyhlášených restaurací do prostředí bistra s menu, které bude průřezem různých světových kuchyní. A to tak, aby díky této rozmanitosti vzniklo místo pro pracovní obědy a neformální večeře po práci, kde se potkávají prvky a chutě z mnoha zemí.

Kromě barev a materiálů je pro vyznění celkového konceptu v interiéru důležité nenásilné začlenění přírodních prvků odkazujících na mezinárodnost restaurace. Velkou roli hraje variabilita osvětlení, které svou hrou navozuje rušnější náladu denního bistra, nebo večerní pohodu restaurace.

Pohodový luxus
Přírodní zemité tóny hnědé a béžové včetně použité úpravy podlahy se inspirovaly barvou půdy jako zdroje života. Čalounění židlí a lavic oživuje interiér o kontrastní a dynamické prvky zelené a černé. Barevné ladění doplňují lesky měděného obložení a spolu se zrcadly dovářejí příjemnou a zároveň luxusní atmosféru.

Z materiálů jsme zvolili betonovou stěrku na podlaze, která evokuje ušlapanou zemi, kůži a látku na sedacím nábytku a dýhu na drobném nábytkovém vybavení. Stoly a servírovací pulty jsou s dekorem kamene – terrazza. Měděné průchody propojují interiér s exteriérem – měď je dominantním estetickým prvkem budovy ze strany ulice. Interiéru dodává punc originality a luxusu.

Otevřená černá kuchyň kontrastuje s prosvětlenou zasklenou zimní zahradou. Interiér s exteriérem propojuje převislá zeleň podél celé prosklené stěny.

Dominantní Asie
Asii reprezentuje bambusový světelný podhled nad schodištěm, svítidla připomínající tradiční asijské klobouky a originální 3D stěna odkazující na terasovitá rýžová pole. Ladí s nimi i další detaily – členění opěrek lavic a zrcadla v přední části bistra nebo světelný podhled z bambusů. Mezinárodnost podporuje pohodlná čalouněná lavice na mozaikové podlaze v prosklené zimní zahradě, která připomíná elegantní francouzské bistro.

Podzemní část s vinným sklepem a sociálním zázemím je opticky propojena laděním do stejných barev a materiálů jako nadzemí.

Ve vinném sklípku s nádechem Itálie se vyjímá originální podsvětlená "interaktivní" stěna s lahvemi, které klienti vypijí, zanechají vzkaz a uloží na své místo. Celý prostor dotváří masivní dřevěný stůl z amerického ořechu se skleněnou podnoží, díky které stolní deska vypadá, že levituje nad zemí.

Asijská tématika je také motivem tapet na podzemních toaletách. Společné umývárně vévodí korytové umyvadlo z umělého kamene s vedením vody v přiznaných měděných trubkách. To umožnilo zachovat původní kamennou zeď za umyvadlem.

Během teplejších měsíců využívá restaurace vnitroblok činžovního domu k venkovnímu posezení hostů. Osvětlení prostoru má až skulpturální nádech – kruhová světelná brána s parotvornou funkcí osvěží během tropických dní. Během letních večerů s živou hudbou tvoří kruh příjemné pozadí pro vystupující kapelu či muzikanta. Pohodlná drátěná křesílka a lavice jsou doplněná zelení a vybízejí k večernímu drinku po práci.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od ZOAA