Dům na pláži, Prumirim

Dům na pláži, Prumirim
Realizace:2017
Užitná plocha:190 m2
Plocha pozemku:550 m2


Fotografie: André Scarpa
Novostavba rodinného domu se nachází na severním pobřeží regionu Sao Paulo v Brazílii. Je usazena v pásu hustých pobřežních lesů Atlantiku a současně pár metrů od písčité pláže. Z důvodu hustého zalesnění pozemku bylo obtížné vytvořit atraktivní venkovní plochy. Ty jsou tudíž navrženy v rámci vnitřních dispozic domu – to se stalo ústředním bodem architektonického konceptu – vytvoření zajímavých teras, lodžií a atrií, které propojují život v domě s okolním lesem.

Přáním klientů bylo vytvořit prázdninové útočiště pro manželský pár a jejich tři děti, který se v budoucnu stane jejich trvalým bydlením po odchodu do penze. Hlavní podlaží o ploše 100 m² obsahuje všechny nezbytné funkce domu včetně ložnice rodičů. Mezi ložnici a kuchyni je vloženo patio, které je prosvětluje, větrá i propojuje s exteriérem. Společenská zóna domu je vysoká přes dvě podlaží, což má pozitivní vliv na proslunění a provětrání interiéru. Výhled do sousedního lesa je maximální, společenská zóna je ve výsledku verandou nasycenou mořským vzduchem. V patře se nacházejí tři dětské pokoje, doplněné o dvě koupelny. Půdorys domu je kompaktní.

Poněvadž dům stojí na pláži, bylo potřeba vypořádat se s několika problémy, zejména ochranou lesa, horkým vlhkým klimatem, krajinným rázem pobřeží a místní pracovní silou a jejími technologiemi. Vzhledem k těmto okolnostem byl zvolen tradiční monolitický a zděný konstrukční systém doplněný o sloupy ze dřeva. Střecha je z lepených dřevěných trámů, které byly dopředu precizně vyrobeny a odzkoušeny v továrně a následně smontovány na místě. Tento přesný způsob výroby byl zvolen i kvůli významnému pohledovému uplatnění dřevěné konstrukce v interiéru. Snahou bylo všechny použité materiály odhalit a nechat je působit ve své přirozené podobě.

Masivní zděné stěny mají pozitivní vliv na tepelnou pohodu v ložnicích. Stejně tak přesah střechy a stínící dřevěné okenice. Prosklená fasáda obývacího pokoje je chráněna clonou venkovní žaluzie. Na stavbě byly maximálně uplatněny místní materiály a dodávali ji místní řemeslníci. Dům je ve výsledku harmonický se svým okolím a přirozeně propojuje interiér s původními lesy.
0 komentářů
přidat komentář