Atriový rodinný dům Klapka

Atriový rodinný dům Klapka
Dvojdomek se nachází v centru maďarského města Dabas, které má spíše vesnický charakter. Dům zastavuje maximální plochu pozemku a snaží se nabídnou co nejlepší možné řešení pro městský atriový dům (“nízká zástavba, vysoká hustota“). Místní ulice jsou velmi různorodé, což ve výsledku usnadnilo návrh domu.
Proces navrhování byl ovlivněn referencemi, jako je rakouské město Puchenau, kde architekt Roland Rainer navrhl v 60. a 70. letech atriové domy, které jsou dobrým příkladem ekologického městského plánování. Také maďarští architekti v 60. a 70. letech experimentovali s typologií atriových domů: Lajos Mátis ve Szombathely a Ildikó Sz. Buzás ve Veszprému. Tyto dva maďarské příklady mají podobnou typologii (půdorysný tvar písmene L) jako domy Rolanda Rainera v Puchenau.
Půdorysy dvou obytných jednotek v Dabasu mají také tvar písmene L a oba domy společně s garáží a skladovacím křídlem v blízkosti ulice uzavírají tvar písmene U. Uprostřed domu vzniklo nádvoří, které je stěnou rozděleno na dvě části. Garážové a skladovací křídlo představuje “stodolovitý“ prvek, skrz jehož dřevěné lamely může vítr volně profukovat. V této části dům odráží prvky regionalismu. Bílé omítané stěny a dřevem obložená garáž se skladovací částí připomínající stodolu se podobají místní lidové architektuře.
Půdorys dvojdomku je asymetrický kvůli odlišným potřebám klientů a také místním stavebním předpisům. Apartmán “A“ (120 m² + 20 m² sklad) má typický půdorys pro čtyřčlennou rodinu. V bytě se nachází ložnice s vlastní koupelnou a dva dětské pokoje s chodbou, koupelnou a šatnou. Uprostřed bytu se nachází velká kuchyně s jídelnou a obývacím pokojem. Apartmán “B“ (105 m² + 40 m² sklad) má dvě ložnice, dvě koupelny a kuchyni s jídelnou. Obývací pokoj je oddělen od jídelny a může také fungovat jako samostatný pokoj pro hosty. Obytné a jídelní prostory jsou v obou apartmánech orientovány na “teplou“ i “chladnou“ stranu. Toto řešení napomáhá mít světlo v místnostech i během horkého léta, kdy okna na severních fasádách nejsou zastíněna. Apartmán „B“ navíc disponuje letní kuchyní a malým kosmetickým studiem.
Adam Balog
0 komentářů
přidat komentář