Ateliérový dům C.21

Atelierhaus C.21

Ateliérový dům C.21
Spolupráce:Gaban Büllingen, Robert Hahn, Isolde Rajek
Adresa: Maria-Lassnig-Straße 33, Vídeň, Rakousko
Investor:Robert Hahn
Projekt:2019
Realizace:2021
Užitná plocha:7375 m2
Plocha pozemku:3383 m2


Vídeňský dům C.21 se dostal do úžší nominace na Cenu Miese van der Rohe 2022. Víceúčelová stavba s byty, kancelářemi a obchody nabízí celkem 78 ateliérů/garsonek (40-120 m²), 6 dílen (40-175 m²), 31 parkovacích míst, 2 galerie, kavárnu, salón, foyer a střešní terasu.
Kolik místa člověk potřebuje? Odvěká a stěžejní otázka. Lidská bytost začíná a končí ve velmi stísněných prostorových podmínkách. Mezitím každý potřebuje určitý prostor k životu. Prostor je skutečný, jsme v něm uvězněni a nemůžeme mu uniknout. Abychom přežili, musíme tuto primární složku rozdělit do více různých prostorů, formovat je, uspořádat a pak se v nich usídlit, oživit je a neustále přizpůsobovat měnícím se podmínkám, touhám a potřebám.
Zbytkový nezastavěný pozemek v průmyslové zóně v bezprostřední blízkosti hlavního vídeňského nádraží nemohl dlouho najít majitele mezi obvyklými hráči na poli bytové výstavby ani developery komerčních nemovitostí. Projekt využívá tuto volnou plochu k posunutí potenciálu mimo zažitý vzorec. Vznikl další "bezúčelný" typ budovy nabízející "pouhý prostor" bez předem určeného funkčního využití, bez definovaného způsobu chování - jednoduše prostor pro cokoli, osvobozený prostor, který však není bezhodnotný.
Ateliérový dům C.21 smazává typické hranice "pracovního prostoru" a "obytného prostoru" a nabízí budovu jako neutrální rámec pro různé činnosti a představy, jak pracovat či žít nebo případně obojí. Prostor si uživatel sám utváří a formuje podle svých představ. Prostory mohou fungovat jako samostatné jednotky od 40 do 120 m² nebo je lze pospojovat do téměř neomezeného prostoru po celé budově. Prostory slouží jako ateliéry a dílny pro svobodná povolání, řemeslníky, umělce, drobné výrobce i pro všechny, kdo hledají otevřenou a flexibilní prostorovou strukturu pro bydlení. Všechny tři typy jednotek, A, B a C, mají základní "jádro" se sanitárním modulem, toaletou, sprchou, umyvadlem a přípojkami pro pračku a malou kuchyňku. Typická výška stropu je 2,70 m, u typů B a C výška hlavního prostoru 5,70 m. Kromě 84 ateliérů prodávaných jako kondominia je obyvatelům k dispozici střešní terasa a foyer se salónem v přízemí. Společenský život uvnitř domu podporuje malá kavárna a galerie.
Dům svým měřítkem i tvarem zapadá do okolní zástavby. Přísnou formu rozehrávají okenní otvory, které odrážejí vnitřní prostorový plán (Raumplan). Decentní řešení vstupních předprostorů navozují intimní rozměr. Použité materiály (v interiéru i exteriéru) jsou obyčejné a syrové.
Werner Neuwirth
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Werner Neuwirth