Ateliér Praha

Ateliér Praha
Úvod
Po předchozí spolupráci jsme byli osloveni klientem AVI, abychom zpracovali návrh ateliéru, kde by klient mohl v příjemném prostředí pracovat, přijímat návštěvy a občas i přenocovat. Interiér měl tedy mít nejen reprezentativní funkci, ale i obytnou se vším vybavením, které k obytné funkci patří. Hned na prvních schůzkách jsme definovali dodavatele vybavení a nábytku. Rozhodli jsme se, pokud to bylo možné, pro české výrobce a designéry, kterých jsme já i klient velkými obdivovateli a tak trochu fanoušky.
Prostor, který jsme měli k dispozici je dvoupatrový. Přístupný přímo ze dvora objektů staré pražské zástavby. Jelikož se nejednalo o novostavbu, ale konverzi, prostor nabídl krásné cihlové valené klenby do ocelových nosníků, zajímavě pojaté trámoví horního patra a mnoho dalšího, co již definovalo jakým směrem se bude design ubírat.

Slova klienta
"Celý příběh se odehrál již kdysi dávno a to ještě v dobách minulého století, v době před první republikou. Tento skromný prostor sloužil k ustájení koní, lidé té doby k nim měli opravdu blízko. Nikdo netušil, že za pár let koňská síla bude velmi rychle nahrazena alternativou spalovacího motoru. Technický pokrok a sled událostí dal tomuto místo po několik desetiletí opravdovou pauzu. Věci se vracejí na samý začátek pořád a stále v cyklech a snad tomu i osud přál, že se toto kouzelné místo (městského dvorku) proměnilo opět v místo kde plyne život dnešní doby. Cílem a přáním bylo opět vnést duši a život tomuto místu. S velkým respektem jsme kladli velký důraz na rekonstrukci původních architektonických prvků.
Hned na začátku jsem věděl, že toto bude to pravé místo, kde bych velmi rád pracoval a trávil tak čas právě zde. Požadavek na rekonstrukci zněl jasně, zachovat co nejvíce původních prvků s tím, že bude kladen velký důraz na dodavatele (nebylo to jednoduché, kvalitních řemeslníků není nikdy dost). Následně jsem si říkal, jak tento prosto vybavit až to bude stavebně hotové? Ani minutu jsem neváhal a nápad byl na světě. Nelze si nevšimnout toho, že v posledních letech zažíváme jistou formu renesance českých tradičních výrobců (nábytku, sklářů, český design apod.). Líbila se mi proto myšlenka na tuto tradici navázat a tím tyto výrobce podpořit. Vybrat dodavatele interiéru právě z rukou tradičních českých výrobců nebylo jednoduché. Po zralé a pečlivé úvaze jsme se s architektem rozhodli právě pro tyto vybrané české dodavatele. Až na jisté drobnosti jsou to firmy ryze české, autory uměleckých děl jsou výhradně z rukou českých umělců mladší generace.
S pokorou přijmeme Vaše hodnocení, jestli se nám vůbec podařilo vnést nový život tomuto originálnímu prostoru."


Rozdělení interiéru - koncept
Jak jsem již zmínil, jedná se o dvoupatrový ateliér. Celková plocha se pohybuje okolo 86 m². Ve spodním patře naleznete spíše reprezentativní část, která se skládá z lounge sezení pro jednání s klienty, velkého jídelního stolu se šesti židlemi a skryté kuchyňky za harmonikovými dveřmi. Dále v tomto patře naleznete koupelnu se sprchou a toaletou. Všechen nábytek, jak vestavný tak volně stojící, je z ořechového dřeva. Většina nábytku pochází od české firmy Ton, pohovka od firmy Polstrin. Knihovna, skříně, koupelnový nábytek a kuchyňská linka jsou atypy námi navržené. Osvětlení, které přikládá důraz k lounge a jídelnímu stolu, je od české firmy Bomma.
Horní patro je již spíše soukromé. Naleznete zde pracovnu klienta a ložnici. Návrh a realizace nábytku pracovny jde za firmou Situs. Opět v ořechovém dřevě.

Materiály
V přízemí jsou nejdominantnějším prvkem betonové stěrky s barevnou pigmentací do modré a zelené barvy. Jako nášlap v tomto patře slouží dlažba  v kombinaci šedé a dekorované dlažby, vymezující hlavní prostor lounge a jídelního stolu. Dřevo v obou patrech je striktně ořechové. Strop v přízemí je valený cihlový. Horní patro je laděno více do světlých barev. Jako nášlap jsme zde použili dřevěnou dubovou podlahu, která dodá prostoru na útulnosti a teplosti.

Závěr
Každá akce je pro nás něčím novým, ale zde vidím hlavní posun v barevnosti. Většinou se držíme tlumeným nebo monochromatických barev. Klient je řeckého původu a tak jsme si dovolili s barvami trochu zaexperimentovat. S výsledkem jsme spokojeni a doufáme, že i Vám se bude líbit. Nutno podotknout, že výběr stylových doplňků, maleb jde za klientem a proto považuji za důležité ho uvézt jako spoluautora. Spolupráce s ním nás velmi bavila a děkujeme.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Barvy
Ivana
08.03.18 08:06
Interiér s atmosférou
08.03.18 03:05
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od Jan Bek