ARPAE

Sídlo regionální agentury pro životní prostředí a energie

ARPAE
Spolupráce:Michele Olivieri, Giulio Desiderio, Chiara Tomassi, Francesco Barone, Caterina Maciocco, Antonella Maggiore, Giulio Pisciotti, Luca Stramigioli, Alessio Rocco, Debora Venturi
Adresa: Via Bologna 534, Ferrara, Itálie
Investor:ARPAE Ferrara
Realizace:2018-19
Užitná plocha:5000 m2


ARPAE - Agenzia Regionale per la Prevenzione, l'Ambiente e l'Energia dell'Emilia Romagna
Projekt udržitelné kancelářské budovy s laboratořemi a s ekologickými standardy. Objekt byl navržen s cílem minimalizovat použití aktivních technických systémů. Celá budova je vyrobena ze dřeva a postavena kolem vnitřního nádvoří, které zároveň funguje jako klimatická zahrada.
Místní klima osciluje mezi dvěma extrémy: horkem a vlhkem v létě, chladem a vlhkem v zimě. Tyto výkyvy řeší navržené zastřešení, které se skládá ze série 112 komínů. Ty mají dvojí funkci: řízení distribuce světla a zlepšení přirozené ventilace. V létě komínový efekt pasivně vytlačuje vzduch prostorem nahoru, čímž zabraňuje hromadění tepla, zatímco v zimě fungují jako skleníky akumulující solární teplo, které se interiérem přečerpává zpět.
Většina energie potřebné pro provoz pochází z obnovitelných zdrojů. Potřebná tepelná a chladicí energie je vyráběna pro výhradní použití díky dvěma víceúčelovým jednotkám na bázi podzemní vody, které mohou současně vyrábět teplou a chlazenou vodu v kteroukoli roční dobu s využitím elektřiny vyrobené fotovoltaickým systémem, čímž eliminují emise do atmosféry.
Vhodně orientovaná střecha se stává zenitální šachtou přirozeného světla a plochou zachycující sluneční záření – na některých šachtách na střeše jsou umístěny fotovoltaické panely. Na střechu stávající budovy přidány solární panely pro přípravu teplé užitkové vody. Kromě toho samostatný systém zachycování dešťové vody a opětovného použití kondenzátu poskytuje vodu pro splachování toalet.
Nosná konstrukce objektu je z lepeného lamelového dřeva a je tvořena přímými konstrukčními prvky obdélníkového průřezu z desek ze smrkového dřeva. Postavena systémem suché výstavby na místě, což znamená, že snižování spotřeby vody začíná již na staveništi. Z formálního hlediska dřevo umožňuje budově dokonale se začlenit do okolní krajiny bohaté na vegetaci typické pro oblast Pádské nížiny.
Lucie Kvášová
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Mario Cucinella Architects