Prvok - první český 3D tištěný dům

Prvok - první český 3D tištěný dům
Investor:Stavební spořitelna České spořitelny a.s.
Realizace:2020
Užitná plocha:43 m2
Experimentální 3d tištěný dům (obytná socha či houseboat) Prvok využívá moderní technologie ve stavebnictví. Architektura inspirovaná organickým světem je navržená sochařem Michalem Trpákem a jeho týmem architektů z FA ČVUT v Praze. Do reality je zhmotněná díky robotickému ramenu. Vnější konkávně konvexní reliéf stěny inspirovaný draperií demonstruje možnosti 3D tisku, nabízí nové možnosti vizuality architektury a zároveň ztužuje stěnu. Prostřední část domu a střecha ožívají díky rostlinám, v kontrastu s neživými betonovými stěnami. Dům tak propojuje několik stavebních přístupů ale i ideových aspektů o zelených stavbách budoucnosti.
Křivky se promítají také v interiéru - příčky ho opticky dělí na koupelnu s toaletou, obývací pokoj s kuchyní a ložnici. Zároveň se ale jedná o jeden volně plynoucí prostor. Dům uplatňuje 3D tisk i v interieru a propaguje ekologický přístup: z recyklátu plastových plahví jsou zde vytištěné zásuvky, věšáky i vypínače. Baterie v koupelně je tištěná z kovu. Reproduktory jsou pak 3d tištěné z písku a napuštěné pryskyřicí.
Prototyp byl vyroben v Českých Budějovicích. Hrubá stavba byla hotová za 24 hodin. Vytiskl ji průmyslový robot, který nanášel beton po 12 mm vysokých a 45 mm širokých vrstvách. Beton pro tisk je obohacen o polypropylenová vlákna, plastifikátory, které zlepšují plasticitu a umožňují lépe vytvářet organické tvary, a o urychlovač tuhnutí. Další dva měsíce trvaly dokončovací práce.
Přesun domu o hmotnosti 35 tun a délce 13,5 metrů do Prahy trval deset hodin. Nejprve byl rozdělen na tři části a na speciálním návěsu dopraven do přístavu v pražských Holešovicích kde byl zkompletován na pontonu. Následně se přes tři plavební komory dostal na Střelecký ostrov, kde byl 18.8. 2020 slavnostně představen veřejnosti. Do konce září zde bylo možné navštívit tuto první 3D tištěnou plovoucí stavbu na světě.
Scoolpt
0 komentářů
přidat komentář