Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Kaplického knihovnu prý lze postavit za méně než 2,5 miliardy

Praha - Nadační fond pro knihovnu prý má spočítané, že by bylo možné novou budovu Národní knihovny (NK) podle návrhu Jana Kaplického postavit za 2,3 miliardy korun. Fond, který po smrti Kaplického vyhlásil na realizaci architektova návrhu sbírku, chce cenovou rozvahu prezentovat v úterý na tiskové konferenci v Praze. Cena stavby se uváděla z různých zdrojů a s postupem času mezi dvěma a šesti miliardami korun.
    Cena však pravděpodobně není největším problémem v případě stavby knihovny. Tou je místo, Praha svůj původně plánovaný pozemek na Letné Národní knihovně neprodala. Vyhlašovatel mezinárodní architektonické soutěže, tedy NK, podle zástupců Prahy neměl soutěž bez pozemků vypisovat.
    Bývalý ředitel NK Vlastimil Ježek tvrdil, že se spoléhal na usnesení města o tom, že pozemky knihovně v budoucnu prodá. Poté, co s  Kaplického návrhem nesouhlasil prezident Václav Klaus i pražská ODS, kauza se politicky vyhrotila a za údajnou špatnou přípravu soutěže přišel Ježek o místo. Problém novostavby se odsunul podle některých politiků jako předvolební téma příštích parlamentních voleb; po vypsání voleb předčasných zatím není zřejmé, zda se za Kaplického projekt bude některá strana bít.
    Novou cenu stavby spočítala společnost Arcadis, jakoukoli další informaci však pořadatelé sdělit nechtějí, odkazují až na tiskovou konferenci. Prozradit nechtějí ani stav konta sbírky. Konference by se měli zúčastnit zástupci Nadačního fondu pro knihovnu Olga Sommerová, Ivo Mathé a Jan Kasl, jednatel společnosti Arcadis Pavel Havlíček a Alena Jankovcová z Národní knihovny.
    Společnost Arcadis se podle informací na své internetové stránce zabývá řízením stavebních projektů, souvisejícího poradenství investorům a ochrany životního prostředí v oblasti výstavby. Má 200 poboček ve stovce zemí. Pracuje pro soukromé investory, banky, nadnárodní společnosti, veřejné instituce i vládní organizace, věnuje se i  rekonstrukcím historických památek.
    Z referencí uvedených na internetu lze vyčíst, že firma spolupracovala na vzniku mnoha velkých novostaveb v Praze i  dalších městech, na rekonstrukci obrazárny Pražského hradu, Lvího dvora či tamní Bažantnice.
Zdroj: Markéta Horešovská
Vložil: ČTK, 13.06.09 16:05
Návštěvnost: 3227 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
... prý... DIN 13.06.09 23:04
Skutečně ? Dr. Lusciniol 14.06.09 01:26
Tady to nepůjde... jAn 14.06.09 13:55
Vo co pak go? takyarchitekt 14.06.09 17:20
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.