Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Foster&Partners: Gateshead

Koncepční řešení veřejného sezení
1. díl - Foster&Partners: Gateshead
2. díl - Ricardo Boffil: Kulturní centrum Miguel Delibes
3. díl - Mutaflex
4. díl - Vybrané projekty

Konferenční centra, zasedací a jednací místnosti, letištní a nádražní haly, čekárny, kina, divadla a koncertní sály… to všechno jsou technologicky i provozně náročné stavby, kde je potřeba systémově řešit sezení. Souhrnně tuto specifickou tématiku označujeme jako public seating.
Připravili jsme čtyřdílný seriál, v němž na několika světových realizacích představíme zahraniční řešení ve veřejných prostorách. Světovou špičkou v této technologicky náročné disciplíně interiérového navrhování je španělská firma Figueras, její systémová a progresivní řešení veřejných sezení najdeme ve stavbách architektů jako je Norman Foster, Ricardo Bofill, Frank O. Gehry nebo Jean Nouvel.

Projekt
Kulturní centrum The Sage v britském Gatesheadu před několika lety navrhla architektonická kancelář Foster & Partners. Stavba na břehu řeky Tyne se velmi záhy stala ikonou města a jedním z hlavních společenských center Gatesheadu, stejně jako mezinárodně uznávaným centrem hudby. Dominantním prvkem je monumentální skleněná střecha a fasáda, která nejvíce připomíná smršťovací fólii okolo hmoty stavby. Návrh a realizace budovy trvala deset let a podílely se na ní kromě architektů i desítky dalších specialistů z oblasti akustiky, hudebníci a interiéroví designéři. Vývojový tým španělské firmy Figueras speciálně pro tento projekt vyvinul novou řadu veřejného sezení - 137 UK. Každoročně centrem projde kolem miliónu návštěvníků a bylo proto potřeba vyvinout dostatečně odolná a zároveň ergonomická sedadla do hlavního sálu.

Technické řešení: 137 UK
Na projektu kulturního centra v Gatesheadu úzce spolupracovali architekti z kanceláře Foster & Partners s vývojáři z centra Figueras Design. Stavba byla od počátku koncipována jako centrum, kde se lidé mají bavit hudbou, kde se mají učit ji vnímat. V budově jsou tři auditoria, z nichž největší má kapacitu 1700 sedících posluchačů. Nepravidelný tvar auditoria a požadavky kladené na sezení definovaly i zadání. Pro tento projekt se navrhovalo atypické sezení (typ 137 UK) v designu a s funkcemi odpovídajícími záměrům architekta. Díky nepravidelnému sklonu podlahy musela být křesla adjustována k podlaze každé samostatně, použité materiály musely splňovat nároky na kvalitní akustiku koncertního sálu. Protože sál Sage Gateshead je řazen do první desítky akusticky nejlepších auditorií světa, byli konstruktéři postaveni před celou řadu složitých konstrukčních a materiálových otázek. Do centrální podnože každého sedadla je zároveň vyvedeno topení a chlazení interiéru. Napište si o podrobné informace o tomto technickém řešení.

O projektu
Kulturní centrum Sage Gateshead, Newscastle, Velká Británie
Architekt: Foster & Partners
Klient: Gateshead Council
Realizace: 1997-2004
Řešení sezení: typ 137 UK / Figueras Design Center ve spolupráci s Foster & Partners
Prohlédněte si kompletní technická řešení a produkty Figueras na www.figueras.com.
V České republice komplexní řešení Figueras zajišťuje 3D H. Interiér / www.3dh.cz
Zdroj: 3D H. Interiér / provozovatel katalogu MyCode
Vložil: Tisková zpráva, 03.03.08 11:25
Návštěvnost: 10421 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.