Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Příběh skandinávské moderny III.

Architekt a designér Arne Jacobsen výrazně obohatil světový nábytkový design. Jeho tvorba je dodnes ceněna po celém světě.

Architekt a designér Arne Jacobsen (1902-1971)se narodil v roce 1902 v Kodani v rodině zámožného obchodníka. Už během studia prokazoval mimořádný talent v kreslení a jeho kreativita byla nepřehlédnutelná. Po krátké námořnické a zednické zkušenosti se přihlásil na kodaňskou techniku, kde v roce 1924 úspěšně ukončil studium. Poté studoval architekturu na Dánské královské akademii u profesora Kaareho Klinta, který měl na další profesní směrování Arneho Jacobsena určující vliv. Už v roce 1925 byl talentovaný mladý architekt odměněn stříbrnou medailí za několik kusů nábytku na světové výstavě v Paříži a v roce 1929, pouhé dva roky po dokončení studia (tehdy mu bylo 27 let), zvítězil na kodaňské výstavě architektury se svým ultramoderním konceptem Domu budoucnosti. Jeho dlouholeté přátelství a spolupráce s dalším z hybatelů severského designu Fritzem Hansenem posunuly do té doby nepříliš známý dánský design na mapu světového designu. Ve své době znamenaly jeho návrhy doslova technickou revolucí v oblasti sedacího nábytku.

Pro divadlo Bellevue v Klampenborgu, severně od Kodaně Arne Jacobsen navrhl židle do místní divadelní kavárny. Stohovatelná židle, model 3100 později známá jako Mravenec, byla na světě. Následovaly další modely židlí: 3108 pro Dánskou banku, model 3130, který získal cenu Grand Prix na jedenáctém La Triennale v Miláně v roce 1957. A zapomenout nesmíme na nejpopulárnější a nejprodávanější produkt všech dob: tím byla a je židle 7 z roku 1955. Další sedací nábytek od Arneho Jacobsena byla například křesla Egg a Swan (z roku 1958). U obou se naplno rozvinul Jacobsenův talent pro materiál a jeho zpracování. Obě křesla byla také použita v kodaňském Royal Hotelu, kam dnes putují zástupy obdivovatelů modernismu z celého světa. Ti znají ale hotel v centru dánské metropole jako Radisson SAS Royal Hotel. Nejslavnější je zde pokoj číslo 606, který je kompletně zařízený původním Jacobsenovým nábytkem, přesně tak jako v červenci roku 1960, kdy se hotel otevíral.

Prohlédněte si kompletní produkci dánské firmy Fritz Hansen na design portálu myCode.

Více informací najdete také na www.fritzhansen.com

Související články:
Příběh skandinávské moderny I.
Příběh skandinávské moderny II.

- Dokončení příští týden -
Zdroj: 3D H. Interiér
Vložil: Tisková zpráva, 17.09.07 00:05
Návštěvnost: 7799 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.