Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Před 130 lety bylo v Brně otevřeno divadlo na Veveří ulici

Divadlo Na Veveří ulici, stav kolem roku 1915; zdroj: theatre-architecture.eu
Praha - Před 130 lety, 6. prosince 1884, byla v Brně slavnostně otevřena stálá česká divadelní scéna, známá jako divadlo na Veveří ulici. Pro česky hovořící obyvatele moravské metropole měla tato událost zásadní význam, neboť po zákazu hraní v Besedním domě v roce 1881 nemělo české divadlo v Brně kde působit. Ačkoliv scéna na Veveří ulici byla původně zamýšlena jen jako provizorium, divadlo se v ní hrálo až do roku 1952.

    Dům na rohu Žerotínova náměstí a Veveří ulice koupilo Družstvo českého Národního divadla v Brně na podzim roku 1883. Budova známá jako dům Marovského následně podstoupil rychlou rekonstrukci a v prosinci 1884 už hostila první představení, jímž byla Kolárova tragedie Magelóna v hlavní roli s legendární herečkou Otylií Sklenářovou-Malou.
    Podle původních plánů měla budova sloužit divadelním představením jen do doby, než se podaří vybrat peníze na stavbu nové scény. Během let se stavebními úpravami podařilo zvýšit kapacitu divadla na Veveří ulici a rozšířit jeho zázemí. Stále to však byla původní a stále více nevyhovující budova.
    Na konci druhé světové války divadlo poničil nálet. Stavbu se podařilo zachránit, ale její narušená statika přiměla v létě 1952 úřady k vydání zákazu pořádání představení. Dalších více než dvě desítky let stavba sloužila jako zkušebna a ubytovna Státního divadla v Brně, načež byla v prosinci 1973 zbourána. Dnes ji připomíná už jen pamětní deska.
Autor: ČTK, 05.12.14 10:40
Návštěvnost: 1455 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.