Inteligentní dům v moderní čtvrti – Jak se žije v Nové Dubnici

Vložil
Tisková zpráva
22.11.2020 16:30
XELLA CZ, s.r.o.

V Nové Dubnici ve čtvrti Dlhé Diely vyrostla rozsáhlá zástavba. Velký podíl na jejím vzniku má společnost Neture Bau, která zde kromě řadovek realizovala technickou a dopravní infrastrukturu částí čtvrti a pod jejich křídly bylo vyprojektovaných a realizovaných také několik individuálních rodinných domů. Řídí se zásadou poskytnout majitelům pohodlné a kvalitní bydlení s výhledem do budoucna. Už řadu let staví v nízkoenergetickém standardu, blížícím se pasivnímu. Vybírají kvalitní materiály s dlouhou životností a snaha o variabilitu projektu také v mnoha ohledech počítá s potřebami seniorů. O tom, že své práci opravdu věří svědčí to, že sám projektant a jeden z majitelů firmy Ing. Matěj Rehák zde bydlí v řadovce a tento samostatně stojící dům projektoval pro rodinu své sestry.

Ve čtvrti Dlhé Diely v Nové Dubnici začala Neture Bau v roce 2006 koupením tehdy zemědělského pozemku a k myšlence vybudovat tu novou čtvrť se přidalo i město. Společně se začali věnovat novému urbanistickému projektu – vznikly zde byty postavené městem, ale také individuální řadové domy budované právě společností Neture Bau, která se podílela na vzniku inženýrských sítí a komunikací. Díky jejich přispění ke koncepci jsou například chodníky bezbariérové – od počátku usilovali o celkovou urbanistickou kvalitu celé lokality. Jejich aktuálním největším vlastním projektem je výstavba 14 řadovek. U všech návrhů, ať už zde působili jako developeři, anebo autoři projektu rodinného domu, kladli velký důraz na nízkoenergetické provedení. "Myšlenka úsporného a pasivního stavění mě zaujala už v době studií. Později jsem se certifikoval jako projektant pasivních budov v Inštitúte pre pasívne domy a také v Passivhaus Institut v Darmstadtu, v tomto oboru se i nadále vzdělávám. Mnohé zajímavé podněty si přinesl také můj otec, který má zkušenosti z Německa. Snažíme se tyto prvky ekologického, úsporného a zároveň pohodlného bydlení uplatnit v našich projektech," popisuje pan Rehák jejich přístup k projektu.

Dům pro sestru vycházel z jejich společné komunikace – majitelé vyjádřili svoje představy a požadavky, bratr v roli projektanta je přenesl do projektu a obohatil o řadu inovativních nápadů při realizaci. V přízemí je rozsáhlá, volně disponovaná obytná část, která propojuje kuchyň, jídelnu a obývací prostor s volným vstupem do zahrady. Je zde skutečně velkorysá prosklená plocha a terasa zahrady se tak stává v sezóně v podstatě součástí obytného prostoru. V přízemí je také bezbariérová koupelna a hostinský pokoj, který může výhledově sloužit i jako pokoj pro seniora. V patře jsou pak umístěny tři pokoje a další koupelna. Prostor je propojen otevřeným monolitickým schodištěm. Tvar budovy byl do značné míry určen nepravidelným lichoběžníkovým pozemkem a půdorys jej respektuje. Minimalistický a čistý design doplňují dřevěné obklady fasády ze strany terasy, což této části v kombinaci s krásně udžovanou zahradou dodává příjemný přírodní ráz. Prvek dřevěného obkladu fasád je častý i na dalších realizacích Neture Bau v této lokalitě a zapadá tak do celkového konceptu nové čtvrti. Garáž je u tohoto domu vyřešena velmi důvtipně. Prolukou mezi ní a domem je možné vejít přímo na terasu, což si oblíbili zejména přátelé a hosté majitelů. V létě se u nich na zahradě žije. Dalšími výhodami je, že zde nehrozí tepelné mosty. Nevytopená garáž představuje riziko a pokud je spojena s domem, je potřeba styčnou stěnu náležitě zateplit. Oddělení staveb je také bezpečnější z hlediska požárního a v neposlední řadě kvůli zplodinám a pachům.

Dům je vybaven také moderní technologií takzvaných inteligentních domů, což je přínosem právě inovátorsky zaměřeného projektanta. Pomocí aplikace lze v domě řídit podlahové topení – každá místnost má nastavenou žádoucí teplotu a pomocí čidla se automaticky reguluje. Automaticky je řízeno také větrání – podle ročního období je nastaveno na optimální počet hodin. Inteligentní dům také zohledňuje to, aby se interiér nepřehříval – předokenní žaluzie automaticky reagují na polohu slunce. Toto řešení je nejen uživatelsky příjemné, významně také přispívá k energetické úspornosti domu.

Volba stavebních materiálů byla ovlivněna rovněž myšlenkou nízkoenergetického stavění na hranici domu s téměř nulovou spotřebou energie. Pro obvodové zdivo zvolil projektant na základě dlouhodobých zkušeností zdivo Ytong – ocenili zde jeho snadnou opracovatelnost vzhledem k atypickému půdorysu, ale také tepelněizolační vlastnosti, které přispívají k celkové homogenitě obálky domu. Kvůli akumulačním vlastnostem masivních prvků zde použili monolitický betonový strop a pro příčky mezi místnostmi akustické vápenopískové tvárnice Silka, které mají stejného výrobce a obdobné složení jako Ytong. "Důvodem pro použití Silky byla velmi dobrá akustika a tepelná akumulace. Také oceňuji, že je to zdravý, přírodní materiál svým složením a jednoduchostí. Vyzkoušeli jsme si, že ani instalace rozvodů není náročná, dá se vést přímo v drážkách, které jsou zde připravené. Při dobře připraveném projektu není potřeba drážky sekat," uvádí Matěj Rehák.
0 komentářů
přidat komentář

Související články