Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Kostel svatého Ducha
Heilig-Geist-Kirche

Autor: Josip Plečnik
Adresa: Herbststrasse 82, Vídeň, Rakousko | mapa
Web: www.members.aon.at/pfarre_schmelz
Projekt: 1910 Realizace: 9.6.1911 - 12.1.1913

Zatímco přízemí Zacherlova domu je prvním příkladem použití železobetonového skeletu v centru Vídně, pak římsko-katolický kostel svatého Ducha v šestnáctém vídeňském okrsku je první železobetonovou sakrální stavbou v celém Rakousku. Kostel měl být původně vyzdoben egyptskými motivy. Použitá technika odlévání betonu do dřevěného bednění však transformovala kulaté sloupy do hranatých tvarů s dórskými detaily. Prostorová kompozice vychází z ideálu staroslovanské křesťanské baziliky. Podle původního projektu měla soubor dotvářet ještě fara, komunitní sál a činžovní dům, což se ale nikdy nezrealizovalo. Situování kostela v blízkosti dělnické kolonie se promítlo v řešení detailů vycházejících ze světského prostředí. V roce 1910, kdy Plečnik odchází do Prahy, zůstává řada detailů jen na papíře. Interiér kostela pak dotvořili jiní, jako například lampy, které na konci 70. let navrhl další významný architekt s jihoslovanskými kořeny Boris Podrecca. Podle ostře řezaných hřibových hlavic betonových sloupů v kostelní kryptě by šlo Plečnika považovat za pionýra kubismu. Spíš to však svědčí o pokrokovém Plečnikově smýšlení, které však nedával tak okatě najevo jako jiní jeho souputníci.
Po dokončení kostela se Plečnik nesetkal jen s porozuměním a musel si vyslechnout kritiku i od arcivévody Františka Ferdinanda, který kostel přirovnal k ruským koupelím, koňské maštali a Venušině chrámu.
Autor: Petr Šmídek, 28.05.17
Návštěvnost: 2594 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.