V klášteře, který prodala pošta, bude jarní týden módy

Vložil
ČTK
12.12.2019 08:05
Praha

Praha - V areálu bývalého kláštera sv. Gabriela na Smíchově, který je vzácnou ukázkou beuronského umění, se v březnu bude konat jarní část módní akce Mercedes-Benz Prague Fashion Week. ČTK to za organizátory sdělila Lucie Fialíková. Novorománské objekty v zahradách nad náměstím Kinských získala od České pošty v listopadové aukci za 353 miliony korun realitní skupina Cimex.


"Akvizici dokončíme v lednu, poté zveřejníme krátkodobé i dlouhodobé plány s areálem," řekla ČTK Marta Pražáková za společnost Cimex, která se zaměřuje především na investice do hotelů.

Přestože byl areál částečně přístupný, veřejnost o rozlehlé novorománské stavbě příliš neví. Firma Cimex po koupi uvedla, že začne připravovat rekonstrukci, protože budova je ve velmi špatném technickém stavu. Na unikátnost památky upozorňuje dlouhodobě Spolek přátel beuronského umění.

Areál se skládá z bývalého Opatství sv. Gabriela, které spravovala pošta, a kostela Zvěstování Panny Marie, pro který se vžil název kostel sv. Gabriela. Opatství sv. Gabriela vzniklo na konci 19. století jako první ženský konvent benediktinek beuronské kongregace v Praze. V roce 1893 byl klášter povýšen na opatství. Roku 1919 benediktinky klášter prodaly ministerstvu pošt a telegrafů s výhradou, že kostel bude navždy sloužit liturgickým účelům. Stát v klášteře zřídil Poštovní úřad šekový, který tam sídlil do roku 1931. Pro různé účely pošty budova sloužila donedávna.

"Obrátili se na nás (noví majitelé) hned po dražbě a nabídli spolupráci s tím, že by stáli o to, aby kostel zůstal kostelem," řekla ČTK předsedkyně spolku Monica Bubna-Litic. "Byli bychom rádi, aby klášter, kde jsou původní prostory a dochované nástěnné malby, zůstal beuronský. Budou podepisovat smlouvu za několik měsíců a pak slíbili, že s námi budou jednat, že by rádi slyšeli náš názor. Napsali nám také, že by rádi, kdyby kostel i nadále sloužil bohoslužebným účelům," řekla.

Beuronskou uměleckou školu založili na konci 19. století benediktini v beuronském arciopatství u Sigmaringenu v jižním Německu. Historizující výtvarný styl se uplatnil hlavně ve výzdobě církevních staveb jako barevné fresky a mozaiky.

Mniši z Beuronu roku 1880 přesídlili do Emauzského kláštera v Praze, kde působili do roku 1918. Kromě Emauz a smíchovského kláštera patří v Praze k ukázkám beuronského umění kostel sv. Anny na Žižkově, kostel sv. rodiny v Řepích a kaple Panny Marie Bolestné na Zlíchově. Některé památky jsou v Teplicích, Českých Budějovicích, Chrudimi a Prostějově.

Bubna-Litic dodala, že smíchovský klášter je výjimečně zachovalou ukázkou beuronského umění. "První generace těchto památek, tedy Emauzy, Beuron v Německu a Monte Cassino v Itálii, v podstatě zanikla. Náš kostel včetně kláštera je tedy světově unikátní památka beuronské školy. Další kostely v Teplicích či Českých Budějovicích jsou již druhá generace, kde už se pravidla beuronské školy příliš nedodržovala," řekla.
0 komentářů
přidat komentář

Související články