Studenti si otevřeli v centru Plzně vlastní galerii

Vložil
ČTK
08.03.2014 10:10
Plzeň

Plzeň - Skupina studentů Fakulty umění a designu Západočeské univerzity provozuje v centru Plzně novou galerii. Začínající umělci si sami zařídili prostor, kde mohou vystavovat. Galerie nazvaná Vestředu v Martinské ulici se zaměřuje na současné umění a design. Aktuálně prezentuje sochařskou tvorbu, následovat bude konceptuální umění. ČTK to řekla kreativní ředitelka galerie Jana Trávníčková. Kromě výstav nabídne nová galerie i přednášky a dílny.
    "Fakulta umění a designu je na Borech, což nepřiláká veřejnost, je to daleko, v průmyslové zóně. Rozhodli jsme se dostat umění blíž, proto jsme našli prostory v centru. Jde o čistě studentskou galerii," uvedla. Mladí lidé si tak sami řídí program i provoz.
    Galerie sídlí v městském objektu, prostory vybrali studenti ve spolupráci s magistrátem. Podmínky ale byly podle Trávníčkové na začátku těžké. "Bývalého nájemce jsme museli na své náklady vystěhovat, poté jsme dělali novou podlahu. Na začátku tu nebylo teplo ani elektřina, jeli jsme na generátor," uvedla.
    Cílem studentů je přiblížit veřejnosti víc mladé umění, které zatím podle nich není moc pochopené. Každý měsíc tak instituce nabídne tvorbu jednoho z oborů, které se na jejich fakultě učí.
    Roční nájem ve výši 25.000 korun hradí za studenty společnost Plzeň 2015, která připravuje projekt Evropského hlavního města kultury. Podle programového ředitele Plzeň 2015 Jiřího Sulženka je studentská galerie ukázkou toho, jak drobná podpora ze strany Plzeň 2015 může pomoci vyrůst místní aktivitě.
    Do 9. března je v galerii k vidění expozice nazvaná Tabula rasa, tedy práce studentů ateliéru vedeného akademickým sochařem Jiřím Beránkem. Následovat bude program zaměřený na konceptuální umění, který 12. března odstartuje přednáška přední české umělkyně Kateřiny Šedé, jež se zaměřuje na sociálně laděné happeningy a experimenty. Výstava s názvem A k čemu to jako je? představí od 19. března práce studentů i absolventů ateliérů intermédia, nová média a multimédia.
0 komentářů
přidat komentář