Mezi Mikulčicemi a Kopčany je přes Moravu nová mostní konstrukce

Vložil
ČTK
25.07.2019 21:20

Mikulčice (Hodonínsko) – Jeřáb dnes usadil mostní konstrukci přes řeku Moravu mezi Mikulčicemi na Hodonínsku a Kopčany v okrese Skalica na Slovensku. ČTK to řekla mluvčí kraje Monika Brindzáková. Cílem projektu je propojit památkové oblasti slovanského hradiště pro cyklisty, pěší, návštěvníky i místní. Náklady jsou téměř 3,8 milionu eur (zhruba 100 milionů korun). Většinu nákladů pokryje Evropská unie, zbytek oba státy a kraje. Práce mají skončit ještě letos.


Usazení konstrukce sledovali jihomoravský hejtman Bohumil Šimek (ANO) i župan Trnavského kraje Jozef Viskupič. "Zatím jsme to každý sledovali ze svého břehu řeky Moravy. Věřím, že letos na přelomu října a listopadu se už společně projdeme po hotové lávce nad řekou Moravou," poznamenal Šimek.

Podle něj je lávka dlouhodobou snahou Jihomoravského a Trnavského samosprávného kraje o vytvoření přeshraničního Archeoparku Mikulčice-Kopčany. "Lávka propojí památky Velkomoravské říše, ale také unikátní přírodu včetně spojení dvou národních sítí cyklostezek," dodal Šimek.

Most je dlouhý přes 140 metrů. Jeho šířka je skoro pět metrů a výška devět metrů. Na most navazuje konstrukce tělesa břehové hráze, po které povede cyklotrasa. Součástí projektu je už vybudovaná cyklostezka, která propojuje část bývalého slovanského hradiště Předhradí s lesní cestou vedoucí k mostu.

Na slovenské straně vznikne infrastruktura nezbytná k propojení oblasti řeky a lávky a obce Kopčany s kostelem sv. Margity Antiochijské. Uskuteční se tam také archeologické průzkumy.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Klobouk dolu...
Mirko Baum
01.08.19 08:43
zobrazit všechny komentáře

Související články