Fuksasova kancelář pohledem stážisty

Zdroj
Lukáš Drasnar
Vložil
Petr Šmídek
24.10.2005 15:55
Nedávno jsem se vrátil ze studentské stáže z Říma, kde jsem 3 měsíce pracoval v ateliéru světoznámého architekta a designéra Massimiliana Fuksase. Během pobytu ve studiu jsem se vedle praktických řešení různých architektonických problémů naučil také to, jak nesmírně důležitá je dobrá týmová spolupráce. Rád bych se tedy o své čerstvě nabyté zkušenosti podělil.
Hned po svém nástupu na Fakultu architektury na Technické univerzitě v Liberci jsem se začal zajímat o možnosti získání zkušeností v zahraničí. Byl jsem v neustálém kontaktu se staršími spolužáky, kteří mi potvrdili, že čím dříve se student setká s praktickou architekturou, tím lépe pro jeho vlastní tvorbu. Na jaře tohoto roku jsem tedy poslal několika světovým architektům portfolio, které obsahovalo několik mých projektů, mimo jiné projekt „věž jako symbol difuze“. Asi po 2 měsících od odeslání svých prací jsem v květnu tohoto roku dostal konkrétní nabídku z římského ateliéru, kterou jsem samozřejmě bez váhání přijal. Později jsem se dozvěděl, že si mě do studia vybral sám Fuksas na základě projektu věže, protože, jak je známo, pan architekt je velký milovník modelů. Velice mě překvapilo a zároveň potěšilo, že jsem byl vybrán z mnoha žadatelů, a že většina mých kolegů bylo již dávno po škole, a byl jsem tak pravděpodobně jeden z nejmladších stážistů v ateliéru vůbec.
Kancelář M. FUKSAS ARCHITTETO sídlí ve třech evropských městech - v Římě, Paříži a Frankfurtu nad Mohanem přičemž čítá něco kolem sta zaměstnanců. Filozofie jeho práce spočívá, jak sám říká, v PROCESU a TRANSFORMACI. Snaží se prosazovat myšlenku přeměny - od počáteční skici k modelu, od modelu k plánům a od plánů k realizaci. Massimiliano Fuksas pracuje jako architekt již 38 let a za tu dobu stihl navrhnout více jak 350 projektů. Mezi jeho nejznámější jistě patří Twin Towers ve Vídni, Maison des Arts v Bordeaux, Emporio Armani Centre v Hong Kongu, Ferrari Research Centre v Maranellu, Nardini Destillery v Grappě či jeho doposud největší realizace Nový Veletržní a Výstavní Komplex v Miláně. Z projektů čekající na uskutečnění zmiňme alespoň EUR Congress Centre v Římě, Peres Peace Centre v Jaffě nebo MAB ve Frankfurtu nad Mohanem.
Na stáž jsem nastoupil 1. července a hned od začátku mi vyhovovala pohodová atmosféra, která v studiu panovala. Hned po příchodu jsem byl přidělen do týmu Daniela Biondiho, s kterým jsem pracoval na urbanistické studii šesti administrativních a rezidenčních budov do jihoitalského Salerna. Myslím, že projekt byl vcelku zajímavý obzvláště, když pan Fuksas na vrchol dvou budov umístil velké bubliny s luxusními apartmány uvnitř. Spolupráce v týmu byla velice příjemná a musím znovu ocenit výbornou organizaci všech pracovních skupin. Byl jsem velice rád, že jsem měl příležitost aktivně se podílet na tomto úkolu, co se týče konceptu, ale i modelu, které vytvářely jasnou představu problematiky místa. Zhruba v polovině srpna byl projekt dokončen a já jsem byl přeřazen do týmu Agostina Ghirardelliho, který byl jeden z projekt lídrů slavného EUR Congress Centre. Naším cílem bylo vytvořit v krátkém časovém horizontu studii 3 stanic římského metra pro novou linku C a poté navrhnout hlavní ideu podzemního muzea antického umění, které by navazovalo na tyto stanice. Při tomto projektu jsem již použil své znalosti PC, kdy jsem vytvářel 3D model a prezentace. Výsledek však ještě nemohu posoudit, protože jsem ateliér opustil v půli práce, přesněji 24. září.
Jsem velice rád, že jsem měl možnost strávit pěkné 3 měsíce ve studiu, kde se navrhovaly budovy známé z odborných časopisů a knížek. Tento způsob získání zkušeností bych určitě doporučil nejen mladým studentům, ale i čerstvým absolventům architektury.

Nyní bych se rád zmínil o dvou, pro mě zajímavých, projektech Massimiliana Fuksase. Po čas mé přítomnosti ve studiu jsem měl vzácnou příležitost mluvit přímo s tvůrci a spolupracovníky slavných staveb.
Jednou z největších investic v Itálii v posledních desetiletí je určitě výstavba nového veletržního a výstavního areálu v Miláně ( tzv. „Fiera di Milano“ ). O velikosti této mamutí stavby mluví čísla samy za sebe: 1 400 000 m² plocha pozemku, 8 velkých výstavních pavilonů, 530 000 m² zastavěná plocha, 200 000 m² skleněný povrch, 77 000 tun použité oceli, 750 000 000 Euro cena celého areálu, na stavbě se podílelo 2300 dělníků pod dozorem 200 designerů, celkem 3 roky výstavby. Komplex je chápan jako jeden celek, který dělí koridor dlouhý 1 500 m s unikátním organickým zastřešením. Tento článek spojuje všechny pavilony a umožňuje tak návštěvníkům projít celý areál suchou nohou. Tento projekt je zcela klíčový pro celý milánský region. Bývalý veletržní palác nemohl již dále poskytovat žádoucí komfort, a tak byla vypsána veřejná mezinárodní soutěž, kterou vyhrál právě architekt Fuksas. Výstavba byla zahájena v roce 2002 a slavnostní otevření proběhlo koncem září tohoto roku.
Asi zeměpisně nejbližší Fuksasovou realizací jsou jeho Twin Towers ve Vídni. Jde o dva mrakodrapy připomínající dva monolity, které navzájem vedou dialog. Nachází se ve vídeňské čtvrti Wienerberger a mají být jakýmsi pojítkem mezi vlastním městem a zeleným prostranstvím. Svou transparentností se snaží co nejméně narušovat okolní zástavbu. Na druhou stranu však do výšky působí jako 2 monumenty. Sám architekt s nadsázkou tvrdí, že jde o dva labyrinty, ve kterých jste naprosto ztraceni a kde záchranu najdete pouze ve spojovacích mostech, které Vás však paradoxně zavedou zpět do labyrintu. Na stavbě je zajímavé i to, že jak jsem se dozvěděl později je naprosto proti obchodním zásadám developingu. Na počet výtahu a jiného zázemí by musela být mnohokrát větší, aby se vyplatila tak, jako ostatní „šedé mrakodrapy“. Proto musím ocenit odvahu investora, který si dovolil takový projekt postavit.

Lukáš Drasnar, narozen 21. října 1984 v Tunisku, v letech 1996-2004 studoval na gymnáziu Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci. Od roku 1991 do 2003 navštěvoval výtvarné kurzy na ZUŠ G. Máhlera tamtéž. Nyní je studentem 2. ročníku architektury a 1. ročníku environmental designu na Technické Univerzitě v Liberci. V létě 2005 se zúčastnil tříměsíční stáže v ateliéru prof. Massimiliana Fuksase v Římě. V budoucnosti by rád založil vlastní studio zabývající se experimentální architekturou a designem.
9 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Lukáš Drasnar - experimentální architekt?
Tomáš Voplakal
07.11.05 08:00
LD
Martin Franěk
11.11.05 07:50
Stáž
Luděk Rýzner
15.11.05 06:28
... ke komentáři arch.Ryznera....
MUDr.Tomáš Drasnar sen.
21.11.05 03:20
ke komentáři MUDr. Drasnara
Martin Franěk
21.11.05 08:17
zobrazit všechny komentáře