Dny evropského dědictví otevřou na Vysočině i nepřístupné památky

Vložil
ČTK
12.09.2019 08:25
Jihlava

Jihlava - V rámci Dnů evropského dědictví se o víkendu na Vysočině otevřou další památky, z nichž některé jsou běžně nepřístupné. Jiné zpestří svůj obvyklý program divadly či kostýmovanými prohlídkami. Lidé budou moci i do kostela v Zahrádce na Havlíčkobrodsku, který zbyl z vesnice zatopené při vytvoření přehrady, řekla za Národní památkový ústav Markéta Slabová.


Do kostela v Zahrádce, který spravuje NPÚ, mohou lidé jen výjimečně. Stojí u přehrady Švihov vybudované v 70. letech minulého století. Návštěvníci si ho budou moci prohlédnout v neděli.

Kostýmovanými prohlídka zintenzivní zážitek z návštěvy zámek v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku. O víkendu nabídne připomínku půlstoletí od dobytí Měsíce a dalších události. V 15 živých obrazech bude účinkovat více než stovka herců. Speciální prohlídky pro rodiny s dětmi budou 14. a 15. září také na hradě Kámen na Pelhřimovsku.

V Havlíčkově Brodě otevřou v sobotu šest kostelů včetně klášterního kostela svaté Rodiny. Přístupné budou také podzemní chodby v centru města. Duchovní hudbu zase nabídne v sobotu chrám Nanebevzetí Panny Marie Polná na Jihlavsku a vážná hudba zazní v polenské synagoze a rabínském domě.

Dny evropského dědictví mají za cíl podpořit ochranu kulturního dědictví. Česká republika se jich účastní od roku 1991. Jejich letošní slavnostní program byl zahájený 7. září v Litomyšli, jejíž zámecký areál se stal před 20 lety součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Do 15. září se při nich otevře asi 800 památek.
0 komentářů
přidat komentář

Související články