Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Expozice v lidickém domku připomíná výstavbu nových LidicLidice - Nová expozice v lidickém domku č. p. 116 poblíž Lidické galerie připomíná výstavbu nových Lidic i původní poválečnou lidickou domácnost. "Expozice je významným příspěvkem nejen pro poznání poválečných dějin architektury a designu, ale poodkryje i dosud stále málo zmapovanou historii a politické pozadí poválečné obnovy Československa," uvedla ředitelka Památníku Lidice Martina Lehmannová.

Pro přípravu expozice otevřené v prosinci muselo nejdříve ministerstvo kultury, které je zřizovatelem památníku, domek vykoupit, platilo i opravu. Náklady dosáhly zhruba devíti milionů korun. Loni uplynulo 75 let od vyhlazení obce nacisty a 70 let od položení základního kamene nových Lidic.

V domku bylo původně pět místností: obývací pokoj, kuchyně se spižírnou, ložnice pro děti, ložnice pro rodiče, jeden další pokoj v podkroví, koupelna a toaleta. Vybavení místností je originální, darovali jej obyvatelé Lidic. Podařilo se sehnat například i původní elektrickou troubu, konferenční stolek nebo křesla typu ušák. V původně dětském pokoji je nyní badatelna s knihovnou a v podkrovním pokoji místnost pro pořádání vzdělávacích akcí.

Další část expozice tvoří nenápadné vysunovací panely, na kterých je zpracovaná tematika výstavby nových Lidic, pietního území a podobně. Panely představují také architektonickou soutěž na výstavbu obce, což byla první veřejná architektonická soutěž v poválečném Československu. Nové Lidice byly vybudovány podle plánů architektů Františka Marka, Václava Hilského, Richarda Podzemného a Antonína Tenzera.
Autor: ČTK, 05.01.18 13:20
Návštěvnost: 399 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.