V Teheránu vybudovali dům s pokoji, které se točí za sluncem

Vložil
ČTK
05.09.2014 10:00
Irán

Teherán

Teherán - Íránský architekt Alírezá Tagháboní vymyslel několikapatrový dům s otočnými pokoji, jež lze nastavovat podle slunečního svitu. Jak oznámila íránská televize Press TV, dům už stojí v jedné z luxusních rezidenčních čtvrtí íránské metropole Teheránu.
    Majitelé tří výsuvných bloků mohou své ložnice natáčet stále ke Slunci a stačí jim k tomu pouze stisknout tlačítko. Kromě toho se tyto jednotky mohou zasunout do bloku a otočit bokem, což obyvatelům zajistí maximální soukromí.
    "Brali jsme při projektování v úvahu střídání ročních období. Lidé většinou v zimě balkony nevyužívají a pohled ven není tak důležitý. Naše pohyblivé jednotky se proto dají zasunout dovnitř domu. V létě je možné je vysunout a otevřít balkony, veškerá pozornost se upře směrem ven," vysvětlil princip své stavby Tagháboní.
    Řekl, že se inspiroval tradičními íránskými domy, ale přizpůsobil konstrukci současným potřebám a modernímu designu. Vybudování a vyprojektování domu přišlo na čtyři miliony dolarů (84 milionů korun), z nichž sedmina padla na konstrukci otočných jednotek. Stavba je nominovaná do soutěže o mezinárodní architektonickou cenu, o níž se rozhodne na říjnové výstavě v Singapuru.

Více informací ZDE
0 komentářů
přidat komentář