V Německu leží ladem přes dva miliony bytů

Vložil
ČTK
14.09.2016 08:15
Německo

Berlín

Berlín - V Německu leží ladem více než dva miliony bytů. Zatímco v řadě velkých měst je jich nedostatek, v menších obcích a na vesnicích přibývá takových, o které nemá nikdo zájem. Vyplývá to ze studie Spolkového institutu pro výzkum stavebnictví a měst, o němž dnes informoval deník Süddeutsche Zeitung.

Počet prázdných bytů se podle studie za posledních pět let zvýšil o více než 200.000. V procentuálním vyjádření je to pak za stejnou dobu nárůst ze 4,5 procenta na 5,1 procenta z celku.

Nejvíce volných bytů je v bývalých východoněmeckých zemích - Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku. V některých okresech tam zeje prázdnotou dokonce přes 15 procent všech bytů.

Opačný problém trápí velká města jako je Berlín, kde každoročně přibude asi 40.000 obyvatel, což se odráží na nedostatku bytů i jejich cenách. Výrazný nárůst počtu obyvatel velkoměst a univerzitních měst pozorují odborníci zejména od roku 2006. Přispívá k němu i velký počet přistěhovalců, kteří do Německa přicházejí.

Vedle značně odlišných cen bytů se rozdíly v jejich obsazenosti odrážejí i v cenách pozemků. Zatímco v některých bývalých východoněmeckých zemích je možné metr čtvereční stavebního pozemku koupit za deset eur (270 Kč), v Düsseldorfu stojí metr čtvereční kolem 700 eur (18.900 Kč) a v Mnichově dokonce 1200 eur (32.400 Kč).
0 komentářů
přidat komentář

Související články