UNESCO projedná rozšíření seznamu světového dědictví

Vložil
ČTK
22.06.2009 08:45
Španělsko

Sevilla

Sevilla - Ve španělské Seville dnes začíná 33. zasedání výboru světového kulturního dědictví Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), které rozhodne o rozšíření Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. O zápis do něj se letos uchází 37 památek, včetně jedné české a dvou slovenských.

    Z Česka usilují o zařazení na prestižní seznam moravské Mikulčice spolu se slovenskými Kopčany. V obou obcích na česko-slovenské hranici se nacházejí významné stavby z dob Velkomoravské říše. Slováci mají ještě jedno želízko v ohni - již zapsanou památku Spišský hrad chtějí rozšířit o Levoču s dílem Mistra Pavla na Spiši. To, zda uspějí, by měl výbor oznámit v sobotu 27. června. Jednání v Seville potrvá do 30. června.
    Česká republika má v seznamu světového dědictví UNESCO již 12 zápisů, Slovensko sedm. Celkem tento seznam obsahuje 878 kulturních a přírodních památek ze 145 zemí.
    Výbor také posoudí stav 178 zapsaných památek a případně rozhodne o jejich zařazení na seznam světového dědictví v ohrožení, který v současnosti obsahuje 30 položek. Vrátí se rovněž k osudu labského údolí v Drážďanech, které se vinou kontroverzní stavby mostu ocitlo mezi ohroženými památkami a kvůli pokračující výstavbě mu hrozí úplné vyškrtnutí ze seznamu UNESCO.
0 komentářů
přidat komentář