Bratislava – Slovenská vláda schválila smlouvy se dvěma investory na výstavbu a pronájem 9000 bytů, hodnota kontraktu činí 1,5 miliardy eur (36,5 miliardy korun). Novinářům to dnes řekli zástupci vlády a šéf sněmovny Boris Kollár. Jde o pilotní projekt na podporu nájemního bydlení, od kterého si stát slibuje zajistit obyvatelům bydlení s nižší činží oproti komerčnímu nájemnému.
Slovensko dříve schválilo zvláštní zákon na podporu nájemního bydlení, na jehož základě se na tyto stavby bude uplatňovat pětiprocentní sazba daně z přidané hodnoty (DPH) místo obvyklé sazby 20 procent. Investoři získají garanci ohledně pravidel nájemního bydlení na dobu 25 let.
V pilotním projektu budou se slovenskou vládou spolupracovat skupiny BWSG a Vienna Insurance Group (VIG), které mají zkušenosti v oblasti nájemného bydlení v Rakousku. VIG na Slovensku podniká prostřednictvím pojišťovny Kooperativa. Podle slovenského vicepremiéra Štefana Hollého jde o soukromou investici, ve které stát vystupuje pouze jako regulátor.
"Lidé to pocítí v těžkých časech. Normální lidé si již prakticky nemohou koupit z vlastních zdrojů žádné bydlení," řekl Kollár, jehož hnutí Jsme rodina projekt rozvoje nájemního bydlení prosazovalo. Podle něj lidé budou moci využít vládou podporovanou smlouvu, která umožní o 30 nebo 40 procent levnější bydlení, než je tržní cena.
Zájemci o toto bydlení budou muset prokázat, že jsou schopni platit činži. V prvních pěti letech bude nájemní smlouva uzavřena na dobu určitou, následně se prodlouží na neurčito.
Na Slovensku se ročně postaví kolem 20.000 bytů, většinou jde o rodinné domy. Obyvatelé nemovitosti obvykle kupují do osobního vlastnictví, trh s regulovaným nájemným není v zemi rozvinutý. Ceny bytů na Slovensku se dlouhodobě zvyšují a překonávají dřívější maxima, ve třetím letošním čtvrtletí tempo zdražování nemovitostí ale zpomalilo. Podle dřívějších informací realitních makléřů trh s bydlením na Slovensku v době vysoké inflace a rostoucích úrokových sazeb ochladl.