Fico ustoupil studentům a rektorům při dotacích na obnovu kolejí

Vložil
ČTK
08.02.2018 08:35

Bratislava - Slovenská vláda vyčlení letos a v příštím roce dohromady 50 milionů eur (1,26 miliardy korun) na rekonstrukci vysokoškolských kolejí. Novinářům to dnes řekl premiér Robert Fico. Vyhověl tak požadavkům zástupců vysokých škol a studentů, kteří mu dříve připomněli nesplněný slib jeho strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD).


"Naším cílem po dohodě s rektory je, že 50 milionů eur vynaložíme společně v letech 2018 a 2019. Uvědomujeme si, že pokujd jde o koleje je zde významný modernizační dluh," řekl Fico po dnešní schůzce s rektory. Zároveň odmítl výzvu zástupců studentů ke společné schůzce s odůvodněním, že jeho partnery pro jednání jsou rektoři.

Před týdnem Fico prohlásil, že vláda na zmiňovaný účel poskytne letos dotaci deset milionů eur (25,2 milionu korun) a že částka by se mohla zdvojnásobnit v případě příznivého vývoje ekonomiky země. Tuto dotaci Fico oznámil po otevřeném dopise zástupců studentů, kteří mu připomněli nesplněný slib Směru-SD, jež v roce 2015 před parlamentními volbami slíbil vyčlenit 50 milionů eur na rekonstrukci kolejí v rámci sociálního balíčku.

"Po 30 letech se v této republice podařilo systémovým a masivním způsobem přistoupit k rekonstrukci vysokoškolských kolejí," uvedla ministryně školství Martina Lubyová.

Rektoři slovenských vysokých škol podle medií spočítali, že modernizace zastaralých kolejí by si vyžádala celkově až 300 milionů eur (7,56 miliardy korun).
0 komentářů
přidat komentář