PlanetSolar využívá pro první solárně poháněnou plavbu kolem světa řešení digitálního prototypování od Autodesku

Autodesk sponzoruje jedinečný projekt firmy PlanetSolar na výstavbu největší solárně poháněné plachetnice schopné obeplout svět

Vložil
Tisková zpráva
23.03.2009 13:40
Autodesk, světový lídr v oblasti návrhového softwaru, oznamuje, že PlanetSolar, společnost se sídlem v Německu, realizuje projekt na zkonstruování solárního katamaránu, v rámci kterého poskytuje Autodesk technologii digitálního prototypování. Ta pomůže společnosti PlanetSolar solární katamarán rychle a úsporně navrhnout a postavit. Autodesk dodal konstruktérům firmy PlanetSolar produkty řešení digitálního prototypování Autodesk Inventor a Autodesk Alias, stejně tak jako softwarové nástroje AutoCAD Electrical a Autodesk Productstream, které pomohou digitálně navrhnout, vizualizovat a simulovat solární katamarán ještě před jeho výstavbou.
Projekt je nápadem Raphaela Domjana, prezidenta společnosti PlanetSolar, který bude plavidlo rovněž pilotovat. Prostřednictvím nejmodernějších technologií chce PlanetSolar demonstrovat potenciál obnovitelných zdrojů, jako je solární energie, a současně urychlit pokrok v oblasti hybridních a elektricky poháněných dopravních prostředků.
„Naše planeta si zaslouží lepší zacházení. Začali jsme se sami sebe ptát, jaké budou technologie zítřka, a zároveň jsme nabídli odpověď,“ vysvětluje Domjan. „Inženýři a vědci by měli být více motivováni k vývoji inovativních technologií, které inspirují lidi a ukazují, že dokážeme dosáhnout nemožného. Software od Autodesku umožňuje našim inženýrům provést rozsáhlé testování bez zbytečného plýtvání časem a materiálem na výstavbu nákladného fyzického prototypu.“
„Budování skutečného prototypu plavidla by bylo v rozporu s environmentální filozofií projektu,“ říká Robert “Buzz” Kross, senior viceprezident Manufacturing Industry Group ve společnosti Autodesk. „Náš návrhářský software pomáhá designérům zvolit optimální postup v klíčových bodech návrhu, konstrukce a výrobního procesu. Digitální prototypování pomocí řešení  Autodesk umožňuje konstruktérům vyvíjet produkty způsobem šetrným k životnímu prostředí a s minimem využitých zdrojů.“
Plavidlo bude vyrobeno firmou Knierim Yachtbau v německém městě Kiel. První solárně poháněná plavba kolem světa je naplánována na rok 2010 a uskutečnit by se měla podél rovníkové osy. Plavba, která bude dlouhá téměř 25.000 mil (více než 40.000 kilometrů) při průměrné rychlosti 10 uzlů, potrvá přibližně 120 dní a vytvoří několik nových světových rekordů. Zastávky jsou plánovány ve větších přístavech, kde se bude širší veřejnost moci seznámit s možností využití obnovitelných zdrojů a solární energie. Pro více informací navštivte www.planetsolar.org.

Poznámka:
Rozhovor s PlanetSolar a Knierim Yachtbau je možné shlédnout na Autodesk YouTube Channel zde: http://www.youtube.com/watch?v=dgQiE2uhVLo. Chcete-li si prohlédnout animaci projektu PlanetSolar, navštivte prosím tento YouTube link: http://www.youtube.com/watch?v=gdmc-huYevI.


O společnosti Autodesk
Autodesk je světový lídr v oblasti 2D a 3D návrhového softwaru pro výrobu, stavebnictví, média a zábavu. Od uvedení aplikace AutoCAD v roce 1982 vyvinul Autodesk nejširší portfolio špičkových řešení digitálního prototypování, která pomáhají zákazníkům prakticky zkoušet nápady ještě před jejich realizací. Společnosti žebříčku Fortune 1000 využívají nástroje Autodesku k vizualizaci, simulaci a analýze reálného fungování svých návrhů už v počátečních stádiích vývoje, což jim pomáhá šetřit čas a peníze, zvyšovat kvalitu a podporovat inovace. Další informace o společnosti Autodesk najdete na webových stránkách www.autodesk.com nebo www.autodesk.cz.