Historické město roku hledá městského architekta

Zdroj
Město Česká Kamenice
Vložil
Tisková zpráva
17.02.2019 09:30
Česká Kamenice

Pětitisícová Česká Kamenice (okres Děčín) vypsala otevřené poptávkové řízení na architekta města. Od externího odborníka si zástupci radnice slibují pomoc s přípravou investic, péčí o veřejný prostor i zapojováním veřejnosti.

Centrum města

"Hledáme architekta, který by nám poskytoval odbornou podporu. Očekáváme ale také, že bude přicházet s novými nápady, myšlenkami, což mu pohled zvenčí určitě umožní," říká českokamenický starosta Jan Papajanovský.

Podle představ radnice by měl architekt s městem začít spolupracovat od května v rozsahu 40 hodin měsíčně. Výběr architekta má na starosti odborná komise, kterou vedle dvou zástupců města tvoří tři architekti: Martin Hilpert, Petr Lešek a Václav Zůna.

Zachovalé historické jádro České Kamenice tvoří městská památková zóna, díky jejímuž rozvoji město v roce 2005 získalo titul historické město roku. Území obce je také jediné místo v republice, kde se stýkají tři chráněné krajinné oblasti, v bezprostřední blízkosti pak leží Národní park České Švýcarsko.

"Naše město má obrovský rozvojový potenciál, zejména v oblasti turistického ruchu. Máme však také spoustu problémů - brownfieldy, nevyužitou zástavbu z doby, kdy mělo město výrazně více obyvatel. Na naplňování potenciálu a postupném odstraňování problémů chceme s městským architektem pracovat," doplňuje Papajanovský.

Barokní poutní kaple s navazujícím parkem

Architektonické soutěže současné i chystané

Bývalé kino

Výběr městského architekta není jediný architektonický počin, který Česká Kamenice chystá. V průběhu února město vyhlásí architektonickou soutěž na přestavbu bývalého kina na multifunkční kulturně-společenský prostor.

"Ihned po našem nástupu na radnici začátkem listopadu jsme se rozhodli zastavit studii na využití kina zadanou způsobem ‚nejlevnější projektant bez pořádného zadání' a začali jsme pracovat na přípravě otevřené architektonické soutěže. Preferujeme kvalitu a invenci před rychlostí a krátkozrakou úsporou," vysvětluje Papajanovský.

Osvědčí-li se první novodobá architektonická soutěž ve městě vůbec, plánuje radnice na vypsání dalších soutěží – právě ve spolupráci s městským architektem – do budoucna pracovat.

Podklady k poptávkovému řízení

Kompletní podklady k poptávkovému řízení je možné najít na městském profilu zadavatele. Nabídky je možné podávat elektronicky i písemně až do 18. března. Součástí výběrového řízení je vedle zaslání písemných podkladů o uchazeči i pohovor před odbornou komisí.
0 komentářů
přidat komentář