Co všechno potřebujete vědět, když navrhujete interiéry s použitím LED osvětlení? To se dozvíte na konferenci „Světlo v praxi“, která se koná 21.9.2017 na Praze 6.

Vložil
Tisková zpráva
28.08.2017 07:00


Ve zkratce:
Se zdroji LED se již dlouhou dobu setkáváme např. v elektronice nebo v automobilovém průmyslu, kde se používají především jako kontrolky. Až výrazný růst technických parametrů umožnil širší využití zdrojů LED. Jedná se především o měrný výkon, index barevného podání a životnost.

Při nákupu LED zdrojů je důležité sledovat všechny tyto parametry: světelný tok, příkon světelného zdroje, teplotu chromatičnosti, index barevného podání a životnost světelného zdroje.

Zdroj HALLA, a.s.

Při výběru vhodného svítidla musíme respektovat typ prostoru a prostředí v něm. Nemůžeme posuzovat pouze design svítidla. Základním parametrem je samozřejmě dostatečná hladina osvětlenosti v luxech. Pro bytové prostory jsou požadované hladiny uvedeny v normě ČSN 734301. Pro vnitřní pracovní prostory je základní normou z hlediska osvětlení ČSN EN 12464-1. Zde jsou zatříděny jednotlivé pracovní prostory a k nim přiřazeny požadované parametry osvětlení. Tato norma je navíc závazná díky vyhlášce.

Je nutné vybrat svítidlo s dostatečným světelným výkonem. Výpočet osvětlení se nejčastěji provádí pomocí výpočetních programů (např. Dialux, Relux, Wils apod.). Dále jsou v normě předepsány hodnoty rovnoměrnosti osvětlení, indexu barevného podání Ra, činitele oslnění UGR, případně teploty chromatičnosti Tc (viz. výše). Navržení soustavy tak, aby vyhověla i požadavku na činitel oslnění UGR je poměrně náročné a vyžaduje praxi v oboru. Některé firmy z tohoto důvodu hodnoty UGR ve výpočtech raději neuvádí.

Prostor musíme také posoudit z hlediska požadavku na krytí svítidla (odolnost proti prachu a vodě). Do většiny prostor (obchody, kanceláře, byty atd.) postačí stupeň krytí svítidla IP20. Pro vlhké a prašné prostředí je nutné navrhnout svítidlo s vyšším krytím. To se týká samozřejmě i svítidel do venkovního prostředí, kam doporučuji krytí min. IP65.

Podrobnější informace najdete v článku o LED zdrojích a svítidlech na http://svetlovpraxi.cz/category/svetlo/.

Program konference:

 


Na stránkách www.svetlovpraxi.cz si můžete rezervovat místo na konferenci.
0 komentářů
přidat komentář