Proběhlo setkání na téma Média versus architekt

Zdroj
Jakub Filip Novák
Vložil
Tisková zpráva
11.12.2006 00:40
V Českém centru Praha proběhlo ve čtvrtek 7. prosince druhé setkání z cyklu VERSUS ARCHITEKT, který zajišťuje České centrum, mediálním partnerem je archiweb.cz a dramaturgem a iniciátorem je studio A1Architects, které koncepci celého cyklu postavilo na sériích krátkých prezentací rozmanitých osobností se společným úběžníkem k osmi abstraktním tématům. Z těchto setkání se čtyři věnují názorům architektů-tvůrců a čtyři postřehům osobností, kteří provoz architektury reflektují, interpretují či pro něj vytvářejí podmínky.

Druhé - sudé - setkání bylo tedy zároveň prvním ze skupiny oněch reflektujících. Osmero hostů se vyjadřovalo k tématu Média versus architekt. Dokonce se zde objevilo ještě jedno prvenství a sice fakt, že večer byl přenášen online na internetu, což by mělo pokračovat i v rámci dalšího pokračování cyklu. Živý přenos, stejně jako plán postupně zveřejňovat záznamy setkání na oficiálních internetových stránkách cyklu www.versusarchitekt.cz, reflektuje především velký zájem publika, který přesahuje kapacitu Českého centra. Setkání se dělilo na dvě části vymezené krátkou přestávkou. Důležitá část byla vyhrazena fotografům, skrze jejichž práci je architektura zprostředkovávána většině poučeného i nepoučeného publika. Notoricky známá jména, publikovaná malým písmem pod fotografiemi architektury v tuzemských odborných časopisech zde vystoupila ze skryté pozice za fotoaparátem.
Andrea Lhotáková provedla diváky fotografiemi, které inspirují její vlastní tvorbu, jak tématicky tak výrazově. Začala ukázkami dobových fotografií kláštera La Tourette, aby zde nakonec končila svou vlastní fotografickou interpretací. Ester Havlová pohovořila o vztahu fotografa a architekta, odhalila některé falešné představy a připomněla, že nejdůležitějším podkladem k nafocení stavby je pro fotografa situace. Smršť fotografií Filipa Šlapala ukázala, jak se stavby dají zaznamenávat v jejich pomíjivých náladách, a jak se až překvapivě liší požadavky jednotlivých periodik na styl a provedení fotografie architektury. Posledním hostem v první části setkání byla režisérka, scenáristka a producentka Marie Šandová. Na několika krátkých ukázkách ze své rozsáhlé tvorby předvedla názor jak představovat architekturu skrze film. Například jak se vyrovnat s úkolem prezentovat dům v jedné jediné minutě.

Po přestávce představila publiku způsob uvažování o prezentaci architektury v České televizi Michaela Koliandrová, dramaturgyně ČT. Dotazem, jak má dramatik ČT jako laik vybrat hodnotnou architekturu do vysílání, vyvolala krátkou diskuzi, v níž mimo jiné padlo, že problém s prezentací architektury v televizi nemusí spočívat nutně v absenci samotných pořadů o kvalitní architektuře. Jan Kratochvíl poznamenal, že destruktivní je spíše nenápadná nekulturnost aplikovaná v interiérech televizních studií a exteriérech seriálů - především těch z tuzemské dílny. Jana Tichá hovořila o tom, jak rozmanitá média vytváří virtuální obraz architektury a jaké má tento obraz limity. O tom, zda má smysl se v médiích zabývat ještě něčím jiným než krásou a upozorňováním na ni uprostřed celkově nevzhledného světa. Svou tezi o disproporci virtuálního obrazu a každodenní reality stavby ilustrovala na velmi působivém příkladě konkrétní pražské realizace, kdy jinak fotogenická stavba přináší svým uživatelům problémy za hranicí snesitelnosti. Osamu Okamura předvedl one man show o cestě architekta vypovězeného z ateliéru na Václavském náměstí až do brněnského křesla šéfredaktora časopisu ERAZI, aneb ERY21. Kromě fotek jak vypadá Brno, také představil, co všechno přibližně obnáší redakce a produkce odborného architektonického časopisu. Večer uzavřela osobní zpověď Jana Kratochvíla, proč vzhledem ke svému vzdělání nedělá ARCHItekturu, ale ARCHIweb. Popsal posun od nadšeneckých stránek začínajícího studenta domnívajícího se, že Centre Georges Pompidou postavil architekt Roger Piano až po dnešní Archiweb nabitý informacemi a vybavený natolik vysokou návštěvností, že jej nejen může, ale také musí, vytvářet celý tým s pomocí externích spolupracovníků.

Příště se v Českém centru sejdou opět architekti. Tématem pro setkání 4. ledna je Levný dům versus architekt. Budeme hledat odpověď na dotaz, zda se dá ještě stavět a bydlet levně, či dokonce zadarmo a co to přesně znamená. Hostů bude tentokrát méně: Martin Rajniš, Patrik Zamazal, Aleš Brotánek a Zdeněk Meisner. Všichni pohovoří o alternativních přístupech k dané problematice.
15 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Záznam setkání
Balda
11.12.06 03:44
záznam
jfnovak
11.12.06 05:05
Jan
11.12.06 07:45
Malá poznámka
Johanka
12.12.06 12:32
to Johanka
pipe
12.12.06 12:40
zobrazit všechny komentáře