Příběh paneláku: Komentovaná procházka s Martinem Strakošem

Vložil
Barbara Zavarská a Aleš Šedivec
10.12.2015 12:35
Antikvariát a klub Fiducia spolu s historikem umění Martinem Strakošem pořádá další komentovanou vycházku, tentokrát k výstavě Příběh paneláku v Moravskoslezském kraji.

Akce se koná v neděli 13. prosince od 14:00 hodin, sraz bude v Husově sadu v centru Ostravy u výše zmiňované výstavy.

Komentovaná prohlídka se zaměří jak na samotnou výstavu, tak na realizace v rámci Ostravy. V druhé polovině prohlídky se totiž vypravíme na nedaleké sídliště Jindřiška, kde si řekneme více o sídlištích a jejich výstavbě v Ostravě.

Až do 3. ledna 2016 v Ostravě probíhá exteriérová výstava Příběh paneláku v Moravskoslezském kraji, která přibližuje historii a současnost vybraných panelových sídlišť v Ostravě (Zábřeh, V. obvod Poruby, Jindřiška), v Karviné (Ráj) a v Havířově (Podlesí). Tato výstava, volně přístupná široké veřejnosti v Husově sadu, je šestou výstavou z putovního cyklu věnovaného vybraným panelovým sídlištím v jednotlivých krajích České republiky. Pořadatelem výstavy je Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. „Rádi bychom ukázali, že všechna sídliště nejsou stejná, že to nutně nemusejí být monotónní shluky krabic vyprojektované anonymním týmem v projekčním ústavu,“ vysvětluje hlavní autorka projektu Lucie Skřivánková (Zadražilová). „Panelová sídliště mají svou minulost, přítomnost a v mnoha případech i rozvojový potenciál a pro své obyvatele představují domov. Bylo by proto chybou zavírat oči před osobitostí řady z nich a nechat se ovlivnit jednostrannými odsudky,“ dodává. Jak uvádí historik umění Martin Strakoš, jenž zpracovával v rámci uvedeného projektu historii sídlišť v Moravskoslezském kraji, na Ostravsku navíc sídliště do jisté míry navazovala, respektive měla překonat zdejší tradici bydlení v koloniích, spojenou s rozvojem těžkého průmyslu a těžby černého uhlí. Komentovaná prohlídka se zaměří jak na samotnou výstavu, tak na realizace v rámci Ostravy. V druhé polovině prohlídky se totiž vypravíme na nedaleké sídliště Jindřiška, kde si řekneme více o sídlištích a jejich výstavbě v Ostravě.

Akci podpořilo Ministerstvo kultury ČR a Nadace české architektury.
0 komentářů
přidat komentář

Související články