Přednáška V.Hájka a procházka po průmyslové architektuře s VCPD

Zdroj
Festival 4+4 dny v pohybu
Vložil
Tisková zpráva
14.10.2011 11:45
Festival 4+4 dny v pohybu, Café Sladkovský a festival Industriální stopy Vás srdečně zvou na odpoledne a večer ve Vršovicích

úterý 18. října 2011 - procházka od 16:00 a přednáška od 19:00

16:00 sraz u Café Sladkovský, Sevastopolská 17, Praha 10 – Vršovice

Lukáš Beran a Vladislava Valchářová (VCPD ČVUT Praha), PRŮMYSLOVÁ ARCHITEKTURA VRŠOVIC
Procházka zamíří k „Waldesce“, továrně dnešní a. s. Koh-i-noor. Na rohu dnešní Vršovické a Moskevské ulice vyráběli obchodník Jindřich Waldes a technik Hynek Puc od roku 1907 drobné kovové zboží, včetně mechanických spínacích knoflíků – patentek. V letech 1912–1917 postavili čtyřpodlažní tovární budovu v Kavkazské ulici podle projektu architekta Ladislava Skřivánka, v letech 1919–1921 pak další, šestipodlažní, ve Vršovické ulici, jejímž autorem je inženýr Jindřich Pollert. Spolu se sousední, rovněž Pollertovou budovou továrny na obuv značky Helia (později n. p. Tesla) z let 1912–1916, tvoří tyto stavby nejcennější industriální soubor Vršovic. Výklad podají pracovníci Výzkumného centra průmyslového dědictví Fakulty architektury ČVUT v Praze.


19:00
Café Sladkovský, Sevastopolská 17, Praha 10 – Vršovice
 
Václav Hájek, KULTURNÍ DĚJINY BOTIČE
Botič je jedním z nejvýznamnějších pražských vodních toků, kolem kterého se už v dávné minulosti objevovalo osídlení a vznikala zde směs kulturní a původní krajiny. Dnešní městské čtvrti (dříve vesnice), které se kolem Botiče nacházejí, mají až do současnosti statut jisté perifernosti, ačkoli se rozkládají jen nedaleko za středověkými hradbami Prahy. Nusle, Vršovice, Záběhlice a další čtvrti si vytvořily svoji specifickou legendu, odlišnou od mýtů centrálních částí města a opírající se o kult "pokleslého" hrdiny. Údolí Botiče je i dnes chápáno jako kultovní oblast "alternativní" kultury, sportu a životního stylu.

PhDr. Václav Hájek, Ph.D.
(* 1974) vystudoval dějiny umění na FF UK, přednáší na FHS UK a FaVU VUT, publikuje např. v periodikách Dějiny a současnost, A2, Flash Art, eseje z oblasti teorie kultury umisťuje na své blogy vizualni-studia.eblog.cz a maly-teoretik.eblog.cz.

Café Sladkovský Loves Art and Art Loves Vršovice!

Těšíme se na Vás!
0 komentářů
přidat komentář

Související články