Přednáška Maartena Gielena z Rotor v Praze a Brně

Zdroj
PRAHA/Fórum pro architekturu a média
Vložil
Tisková zpráva
15.11.2015 11:40
Rotor

Přednáška zakladatele bruselského kolektivu architektů a designerů Rotor, které se formou výzkumu, výstav a autorských instalací věnuje znovuvyužívání architektonického a designerského materiálu ohrožených či demolovaných objektů.

16.11. 2015 v 19:00
PRAHA/ Fórum pro architekturu a média v Brně
Husova 18, Brno


18.11.2015 v 19:30, místnost č. 115
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
nám. Jana Palacha 80, Praha 1


Přednáška proběhne v anglickém jazyce.
Vstup je volný.

„Architekti zcela zahazují své schopnosti navrhováním staveb.“ Tento v nedávné době hodně diskutovaný citát architekta a teoretika Liama Younga, který komentuje stav současné architektury a architektonické profese, by klidně mohl fungovat i jako krédo iniciativy vzniku bruselského kolektivu ROTOR, složeného z převážné většiny vystudovanými architekty. Ti se rozhodli vzdát se architektonické činnosti a přesunout svůj zájem k širšímu poli aktivit, kterými promýšlejí alternativní přístupy k architektuře a to převážně ve vztahu k udržitelnému vývoji.

Maartenem  Gielen je spolu s architekty Tristanem  Boniverem a  Lionelem Devliengerem  jedním ze zakládajících členů kolektivu Rotor, který funguje již od roku 2005 v Bruselu. Ve své činnosti kombinují praktické, výzkumné a kurátorské přístupy ve vytváření kritických postojů k používání a znovuužívání materiálních zdrojů ve stavebním průmyslu a architektuře. Architektura je pro ně především objektem recyklace. Přistupují k ní v opačné fázi jejího procesu a to v momentu, kdy je určena k transformaci či demolici.
Skupina vyvíjí vlastní ekonomickou aktivitu ve firmě „Rotor Deconstruction“, která se zabývá demontováním stavebních a architektonických materiálů určených k demolici a jejich přeprodejem. Specifičnost, která praxi Rotor odlišuje od běžných demoličních firem, leží ve snaze nalézat nové strategie, které by mohly ovlivnit životnost materiálů a posunout je do dalších projektů. To se týká jak úprav legislativ, navazování spolupráce s dalšími potenciálními subjekty jako jsou realitní kanceláře, developeři, výrobní firmy, designéři či architekti, tak poskytování vzdělávacích a poradenských služeb. V nedávné době se skupině podařilo dokončit manuál legislativních a praktických pokynů pro znovuužívání nestandartních materiálů z veřejných budov. Na základě výzkumu sítě belgického neformálního sektoru drobných prodejců s již použitými stavebními materiály Rotor založili  online databázi Opalis, která shromažďuje nabídky a poptávky. Rotor také sám vytváří návrhy převážně interiérů a prakticky tak ukazuje, jak dát již použitým prvkům a materiálům nový kontext, význam i estetickou hodnotu.
Výzkumné aktivity Rotor často ústí do výstavních projektů, které vznikají zcela v režii skupiny -  od psaní textů a katalogu po navrhování a realizaci instalace. Jedna z prvních výstav s názvem „Usus/Usures“, která přinesla skupinu do širšího povědomí, se uskutečnila v belgickém pavilonu v rámci Benátského bienále architektury v roce 2010. Dále následovala úspěšná retrospektiva  „OMA/Progress“ v  Barbican Art Gallery v Londýně v roce 2012, která odkryla provoz jednoho z nejznámějších světových ateliérů. Výstava „Behind the Green Door“ pořádaná v rámci Oslo Architecture Triennale v roce 2013 nastavila kritický pohled na přístupy označené za udržitelnou architekturu a to prostřednictvím 600 vybraných objektů.
Rotor spolupracují s řadou organizací zabývajících se ekologií a otázkou udržitelnosti ve spojení s průmyslovým vývojem (např. LafargeHolcim Foundation for Sustainable Construction). Za svoji činnost získali již řadu ocenění. Mezi poslední patří The Global Awards for Sustainable Architecture 2015, kterou uděluje nadace LOCUS a Cite de l’Architecture & du patrimoine. Maarten Gielen, ač sám ne-architekt, byl letos oceněn cenou Rotterdam-Maaskantprijs voor Jonge Architecten 2015 a to za společenský význam jeho projektů v rámci kolektivu Rotor. Od roku 2012 působí také jako externí profesor na  Haute école d'art et de design Genéve (HEAD).

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články