Přednáška Kruhu - Luigi Snozzi

Vložil
Petr Šmídek
21.11.2005 10:00
Přednášky

Poslední letošní přednáška Kruhu, která se konala 8. listopadu 2005 v Malé dvoraně Veletržního paláce, zároveň uzavřela cyklus věnovaný švýcarským architektům a jejich tvorbě. Na zakončení byla pozvána ticinská legenda - Luigi Snozzi, který hned na úvodu přednášky složil Praze poklonu. Mohlo by se zdát, že šlo o pouhou zdvořilost. Snozzi však chválou velmi šetří, o čemž nás v následujících devadesáti minutách přesvědčil. Kritiky ušetřil pouze dvě jména, a to brazilské architekty Paulo Mendes da Rocha a Oscar Niemeyer. Přestože má Snozzi ve svém portfoliu spousty moderních novostaveb i citlivých realizací zasazených do historického prostředí, českému publiku ukázal pět velmi odvážných (a proto také nikdy nerealizovaných) městotvorných projektů, jež spojovalo jedno heslo, které znělo Architektur ist "Leere" - es liegt an dir, sie zu definieren (Architektura je prázdno - je pouze na tobě, jak ho pojmout). Obdiv k politickým režimům Jižní Ameriky na závěru přednášky dal jasný důkaz toho, že tento 73-letý levicový utopista neztratil nic ze svého entuziasmu, když bojoval proti nesmyslným požadavkům a nařízením státních úřadů.
Snozziho přednášku, stejně jako všech zbývajících Švýcarů, si budete moct připomenout ve druhém sborníku Kruhu, jehož vydání je plánováno na přelom tohoto roku.
Pro ty, kteří to však nemohou vydržet, doporučuji navštívit média-archiv curyšské ETH, kde najdete velmi podobnou přednášku z října 2003.
0 komentářů
přidat komentář