Přednáška: Francisco Mangado - Architecture with the Left Hand

Zdroj
KRUH
Vložil
Tisková zpráva
12.11.2008 19:00
Dovolujeme si Vás pozvat na další z cyklu přednášek španělských architektů KRUH 2008 : Poučení ze Španělska ve spolupráci s Meet Factory a Velvyslanectvím Španělského království

Francisco Mangado: Architecture with the Left Hand

čtvrtek 13. 11. 08 19:30h

Meet Factory, Ke Sklárně 15, Praha 5 - Smíchov

Francisco Mangado (nar. 1957) absolvoval fakultu architektury Navarrské univerzity v roce 1981 a již tehdy vzbudil jeho absolventský projekt pozornost. Získal ocenění Thesis Project a současně druhou cenu národní studentské soutěže absolventských prací v architektuře. Od začátku své profesní kariéry kombinuje tento významný španělský architekt teorii a pedagogickou dráhu s praxí ve vlastním studiu v Pamploně (hlavní město oblasti Navarra). Roku 1982 začíná vést ateliérové práce studentů domovské Navarrské univerzity. V letech 1996-98 je hostujícím profesorem na Arlingtonské univerzitě v Texasu. Od roku 2001 zahájil postgraduální studium na Harvardské univerzitě, kde od roku 2007 také vyučuje. Zároveň přednáší na univerzitách ve Španělsku.
Práce Francisca Mangada jsou charakteristické výraznou modelací a odvážnou abstraktní geometrií, kterou reagují na své okolí. Názorným příkladem tohoto ovlivňování jsou výstavní a kongresové centrum v Pamploně a sportovní klub Zuesti zasazený do venkovského prostředí Navarry. Velkoryse pojaté jsou architektonické úpravy veřejných prostorů v Madridu (třída Filipa II.) a Bordeaux (třída Pey - Berland). Velkou pozornost věnuje Mangado práci se strukturami materiálů, jak lze pozorovat v jeho realizaci španělského pavilonu pro mezinárodní výstavu Expo v Zaragoze. Jako hlavní motiv je zde použito působivé sloupoví z terakoty obklopené vodními plochami.
Mangado je držitelem celé řady ocenění za architekturu a urbanismus, např.: národní ceny urbanismu, první ceny v prestižní soutěži nové architektury Navarry (1989), mezinárodní ceny Andrea Palladia (1991), ocenění na IV. bienále španělské architektury (1997). Také v architektonických soutěžích se jeho návrhy čím dál častěji setkávají s úspěchem. Z poslední doby jmenujme realizovaný vítězný návrh na stadion v Palencii (2005), návrh na kongresové centrum v Palma de Mallorca (2005) a na muzeum umění Asturie (2008).

Vstupné 50 Kč, simultánní tlumočení zajištěno (záloha za sluchátka 200 Kč).
Publikace a trička Kruhu jsou při přednáškách v prodeji za výhodnou cenu.

Cesta: Tramvajová zastávka Lihovar (tram 12, 14, 20), dále pěšky cca 5 minut po směru kolejí od centra, za mostem přes železnici doprava a po silnici přímo k budově Meet Factory.

Partneři: Ministerstvo kultury ČR, Velvyslanectví Španělska Praha, Meet Factory, Škola architektury AVU Praha
Projekt podpořili: Sipral, Konsepti, Metrostav a. s., Magistrát hl. m. Prahy, MDA Praha s.r.o., MDA Ostrava s.r.o., AV Media
Mediální partneři: Era 21, Radio 1, www.archiweb.cz, Kulturní týdeník A2, Architekt, Český rozhlas

Info: www.kruh.info, www.meetfactory.cz
0 komentářů
přidat komentář

Související články