Přednáška BKK-3 v RSTS

Zdroj
Centre for Central European Architecture
Vložil
Tisková zpráva
25.10.2006 22:20
Přednášky

Centre for Central European Architecture ve spolupráci s Raiffeisen stavební spořitelnou zve na veřejnou přednášku BKK-3 z cyklu Architekti v RSTS. Dialog současného bydlení

přednáška: Franz Sumnitsch, studio BKK-3, Vídeň - Rakousko

v pondělí 30.10.2006 v 18.00 hodin, centrála RSTS, Koněvova 99, Praha 3

koncepce projektu: Centre for Central European Architecture
produkce projektu: Zuzana Bodnárová, Igor Kovačević (Centre for Central European Architecture)
hlavní partner projektu: Raiffeisen stavební spořitelna
grafický design: Petr Štěpán
mediální partneři: ERA 21, Radio1, www.archiweb.cz
více informací: www.ccea-info.org, www.rsts.cz, www.bkk-3.com
Kvůli omezené kapacite sálu se zájemci o přednášku musí akreditovat mailem (info@ccea-info.org) nebo telefonicky (CCEA 222 248 118). Děkujeme za pochopení.

Projekt Architekti v RSTS umožňuje setkání s významnými rakouskými architekty a dotýká se stěžejních otázek architektonické tvorby /jaký je rozdíl mezi způsobem práce architektonických studií v ČR a v Rakousku?, liší se proces získávání zakázek?, čemu se mladí architekti ve své práci nejvíce věnují?, mají rakouští architekti více možností na poli veřejných investic než čeští?, do kterých architektonických odvětví se v obou zemích nejvíce investuje? jaká je podpora bytové výstavby?/.
Záměrem přednášek je vyvolat dialog o současném bydlení mezi rakouskými a českými architekty. Srovnání české a rakouské architektonické scény je zásadním přínosem nejen pro odborníky, ale i pro laickou veřejnost.

Centre for Central European Architecture (CCEA) pokračuje i na podzim 2006 v organizovaní přednášek mladých progresivních studií z rakouskeho prostredí. Po atelieru Querkraft, Delugan Meissl a AllesWirdGut přichází do Prahy prezentovat svou architektonickou tvorbu studio BKK-3.

Raiffeisen stavební spořitelna (RSTS) se rozhodla podpořit projekt přednášek v prostorách své centrály v Praze na Žižkově a přiblížit široké veřejnosti tvorbu významných rakouských architektů, kteří jsou právem pokládáni za špičku ve svém oboru ve střední Evropě.

BKK-3 (Baukünstlerkollektiv)

Johny Winter, Franz Sumnitsch

BKK-3 je dnes již třetí generací ateliéru BKK (Bakünstlerkollektiv), založeného v 80. letech ve Vídni architekty Franzem Sumnitschem (*1961) a Johnym Winterem (*1949). Svými realizacemi se BKK-3 řadí mezi mladá progresivní architektonická studia, otevřená inovativním prostorovým a formálním řešením.
Architektonický názor projektu BKK se formoval na pozadí vídeňského alternativního architektonického hnutí 80. let, reagujícího na stereotypní řešení bytových domů a chápajícího architekturu jako derivát konkrétních požadavků uživatelů stavby (tzv. Participatory planning). Architektura BKK tak vzniká v úzké spolupráci se stavebníkem.
Manifestační se v tvorbě BKK jeví budova obytného bloku na Matznergasse ve Vídni, tzv. Sargfabrik postavená mezi léty 1994 až 1996. Stavba může být se svými 75 dispozičně rozrůzněnými byty receptem na možnou regeneraci vídeňských historických budov, podobně jako příkladem populárních loftů.
Sargfabrik oživila zajímavým způsobem myšlenku kolektivního bydlení a navázala tak nepřímo na existenci vídeňských "Hofů". Stavba tak poskytuje kromě soukromé obytné plochy také prostor pro kolektivní služby (možnost využití společné kuchyně, dětského hřiště, zahrady).
Do jisté míry lze Sargfabrik srovnat s Unité d´habitation. Na rozdíl od Le Corbusiera však BKK-3 neizoluje organismus stavby od města a neuzavírá ho před veřejností. Tímto momentem tak "továrna na rakve" posouvá hranice bytové typologie a propojuje myšlenku sociálního bydlení s komerčním ovzduším města.
Vedle Sargfabrik a její propracovanější verze Miss Sargfabrik, které zajistily BKK velkou popularitu v Rakousku i v zahraničí, navrhuje ateliér také komerční a administrativní stavby (IP.ONE, IP.TWO, ICUB), v nichž lze vysledovat zájem o koexistenci a propracování soukromého a veřejného prostoru.
0 komentářů
přidat komentář