„Matadoři / Matadorky“ - přednáškový cyklus Kruhu na jaro 2009

KRUH
Vložil
Tisková zpráva
17. 03. 2009 10:45
Nový projekt občanského sdružení Kruh, cyklus přednášek a diskusí nazvaný „Matadoři / Matadorky,“ by rád představil výrazné osobnosti starší generace architektů, jejichž práce, vznikající především v 60. až 80. letech, dnes upadají v zapomnění. Prezentace tvorby architektů narozených kolem roku 1930 by měla přinést nové poznatky o jejich tvorbě a osvětlit okolnosti vzniku jednotlivých projektů. Rádi bychom tímto projektem oživili příklady kvalitní architektury tehdejšího Československa.


čt 02.04. 2009 Ivo Klimeš (* 1932)
Ivo Klimeš, výrazný ostravský architekt, se ve své tvorbě věnoval především projektům divadel. Nejznámější je jeho realizace novostavby Městského divadla v Moste (1968) a rekonstrukce divadel v Ostravě - Divadlo Antonína Dvořáka (1967) a Divadlo Jiřího Myrona (1979). Při svých projektech spolupracoval nejčastěji s designérem Radimem Ulmanem, který kromě návrhů interiérů a zařízen Klimešových staveb realizoval také sedadla pro Stavovské divadlo v Praze.

čt 07.05. 2009 Viktor Rudiš (* 1927)
Brněnský architekt, absolvent Fakulty architektury na VUT v Brně. V šedesátých letech se Viktor Rudiš podílel spolu s Františkem Zounkem na projektu obytného souboru Lesná v Brně. Tato realizace je považována za jeden z nejkvalitnějších příkladů sídliště u nás. Architekt Rudiš spolu se Zounkem zde prokázali velké nasazení pro kvalitu jednotlivých obytných i veřejných staveb a cit pro urbanistické zasazení obrovského komplexu do krajiny. Viktor Rudiš se jako jeden z mála věnoval také experimentům bytové architektury. Na konci šedesátých let stál Viktor Rudiš u projektu Československého pavilonu EXPO v Ósace, který lze považovat po výtvarné i obsahové stránce za vyvrcholení výstavních úspěchů České republiky druhé poloviny 20. století.

místo konání: Experimentálním prostoru Roxy/NoD v 19 hod.
vstup volný

partneři: Ministerstvo kultury ČR, Experimentální prostor Roxy/NoD, Škola architektury AVU Praha
projekt podpořili: Konsepti, Metrostav a. s., Magistrát hl. m. Prahy, MDA Praha s.r.o., MDA Ostrava s.r.o., AV Media, Sipral
mediální partneři: Era 21, Radio 1, www.archiweb.cz, Kulturní týdeník A2
info: www.kruh.info, www.nod.roxy.cz
0 komentářů
přidat komentář

Související články