kruh podzim 2013: Anne Lacaton - Požitek z prostoru

Zdroj
Kruh
Vložil
Tisková zpráva
04.12.2013 10:50
Anne Lacaton
lacaton & vassal

Kruh a Francouzský institut v Praze Vás zvou na cyklus přednášek „Metamorfózy měst“

čt 05/12/13, 19:30

Anne Lacaton,

Požitek z prostoru

Obývání je více než jen funkční pojem. Je také vyjádřením uspokojení, ušlechtilosti a svobody plynoucí z užívání prostoru. Učí nás přemýšlet o tom, co je kolem nás a před námi. Architektura znamená výstavbu velkého množství situací, které se propojují a protínají. Navrhovat prostor na základě představy obývání znamená utvářet jej zevnitř, nikoli zvnějšku jako povrchní a izolovaný úkon. Anne Lacaton z francouzského atelieru Lacaton et Vassal ukáže, jak se dívat na město z toho nejmenšího měřítka a vytvářet velkorysé a pohodlné prostory k životu. Pozorné sledování kontextu, využívání předností a proměňování toho, co již existuje, skýtá příležitost konat více a lépe.

Lacaton et Vassal 
je architektonický atelier založený architekty Anne Lacaton a Jean-Phillipem Vassalem v roce 1987 v Bordeaux, v současné době působící v Paříži. Atelier získal mnohá ocenění, mimojiné národní cenu Grand Prix pro mladé a začínající architekty (1999). Mezi jejich významné projekty patří škola architektury v Nantes (2009) – stavba lehké ocelové konstrukce, jejíž struktura vytváří důmyslně využitelný prostor. Maison Latapie (1993), Maison Dordogne (1997) či Maison Courtras (2000) představují low-cost projekty rodinných domů netradičního vzezření, s opakujícím se motivem zahradních skleníků. Neméně zajímavý je též interiér Café Una ve Vídni (2001, Architecktur Zentrum Wien).

Občanské sdružení Kruh pořádá od roku 2001 veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře. Cílem přednášek a diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě širším vrstvám veřejnosti - tj. i mimo úzký okruh odborníků a studentů architektury. Kruh již uspořádal více než sto přednášek významných i začínajících českých a zahraničních architektů a teoretiků architektury, dva filmové festivaly o architektuře a výstavu Povolání: architekt(ka). Pravidelně vydává sborníky Textů o architektuře. Občanské sdružení Kruh je také iniciátorem celorepublikového festivalu Den architektury.

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články