kruh podzim 2017 : Thomas Burlon + Henrique Marques & Rui Dinis

Architektura z jiné perspektivy

o.s. Kruh
Vložil
Tisková zpráva
04. 10. 2017 22:30


Jedno z nejrespektovanějších německých studií současnosti a progresivní portugalská architektura. KRUH přiváží v říjnu do Prahy zajímavé osobnosti evropské architektonické scény. Na první podzimní přednášce, která se uskuteční 5. října v pražském kině Světozor jako poslední událost Dne architektury, představí ateliér Brandlhuber+ architekt Thomas Burlon. Portugalskou architekturu zastoupí Spaceworkers®. Ti do Prahy přijíždí z Mnichova, kde si v předvečer přednášky převezmou ocenění za svoji práci.

Nekopírují vzory, nachází jedinečný pohled, inovují... V Praze se 5. října o své zkušenosti a jiný úhel pohledu na architekturu podělí architekti z Německa a Portugalska.  Na přednášce se představí Thomas Burlon z německého studia Brandlhuber+ Emde, Burlon, které patří mezi nejprogresivnější ateliéry současnosti.  Jeho zakladatel Arno Brandlhuber bude od letošního akademického roku vyučovat na ETH v Curychu – nejprestižnější škole pro budoucí architekty. Pozornost přitahují svým neortodoxním přístupem k architektuře. Věnují se především renovacím starých budov, které radikálně přestavují. „Jedním z takových nejznámějších objektů je Antivilla nedaleko Berlína, jež na první pohled zaujme betonovou fasádou a konceptem vybouraných otvorů místo klasických oken. Dispozici stavby je možné dle potřeby měnit od 60 do 230 m2 obyvatelné plochy. Budova si díky svému nekonvenčnímu vzhledu zahrála v několika reklamách i filmech,“ představuje tvorbu studia Marcela Steinbachová, architekta roku 2016 a zakladatelka KRUHu.

Tématem Burlonovy přednášky bude Proměna památkové péče. Studio Brandlhuber+ je známé právě svým netradičním přístupem k rekonstrukcím a revitalizacím starých prostor. Ve svém portfoliu mají hned několik nevšedních přestaveb památkově chráněných budov. Jednou z nich je například brutalistický kostel v Berlíně, jenž byl přestaven na galerii a komunitní centrum.

Druhými přednášejícími jsou Henrique Marques & Rui Dinis z portugalského studia Spaceworkers®. Portugalská architektura v současné době patří mezi jedny z nejvíce oceňovaných. Spaceworkers® získali několik významných ocenění, například v roce 2017 dostali cenu Stavba roku 2017 respektovaného webového portálu Archdaily. Do Prahy přijedou z Mnichova, kde si den před přednáškou převezmou další ocenění za svoji tvorbu. Na přednášce budou hovořit o své dosavadní práci a o důležitosti propojení architektury a krajiny, v níž se nachází.

Po přednášce se bude promítat film Axolotl Overkill, jenž se z velké části natáčel v Antiville od studia Barndlhuber+.

Říjnová přednáška je součástí cyklu Jiná perspektiva. „Přednášky představují několik inovativních architektů, osobitých, tvůrčích a jedinečných, kteří přináší jiný pohled na architekturu, a to bez ohledu na zemi původu. Cyklus se zabývá různými tématy architektury: plánování měst, sociální výstavbou, reflexí architektury, rekonstrukcemi, urbanismem i experimentální architekturou,“ prozrazuje Marcela Steinbachová. Právě nacházení jedinečného pohledu, který nekopíruje vzory, je kurátorským posláním tohoto spolku.

Vstup na přednášku je 100 Kč a 80 Kč pro seniory. Vstupenky je možné koupit v předprodeji kina Světozor. Přednáška je v angličtině bez tlumočení. Více informací najdete na www.kruh.info.

Přednáška zakončí týden nabitý architekturou. O víkendu 30. 9. a 1. 10. probíhá Den architektury. Festival nabídne komentované procházky po zajímavých místech celé České republiky zdarma, tentokrát na téma VODA, LIDÉ, MĚSTA. Souběžně s festivalem se koná od 30. 9. do 4. 10. Film a architektura – filmový festival o architektuře a urbanismu. Poznat architekturu z filmového plátna mohou diváci v Praze, Brně a vybraných regionech.

V rámci podzimního cyklu se uskuteční ještě tyto přednášky, obě jsou veřejnosti přístupné zdarma:

2/11, 19:30 CAMP IPR Menos é Mais / Cristina Guedes (PT) & Aristide Antonas a Eleni Axioti (GRC)
7/12, 19:30 CAMP IPR Sporaarchitects / Adam Hatvani a Tibor Dékány & ANALOG / Piotr Śmierzevski

Pořádá: Kruh z. s.
Pod záštitou: České komory architektů
Projekt podporují: Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy, Státní fond kultury, Nadace české architektury, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy, Praha 1, Portugalské centrum v Praze
Hlavní partner: FORBO FLOORING
Partneři: SIPRAL a. s., MDA Praha s. r. o., mmcité1 a. s., PREFA Aluminiumprodukte s. r. o., Pražské vodovody a kanalizace a. s., KOMA MODULAR s. r. o., SOMFY spol. s r.o.
Mediální partneři: Aktualne.cz, ArtMap, Architect+, archiweb.cz, časopis Stavba, EARCH., ERA21, informuji.cz, INTRO, Material Times, Radio 1, Radio Wave, Regina DAB Praha

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články