2 komentáře
Replika
Lubos
| 01.12.20 06:49
A je to replika, kopie nebo novostavba? Pred par mesici se tu vedly diskuse o Marianskem sloupu a neexistujici autenticite. Libi se mi, jak se Berlin snazi navratit si alespon castecne historickou tvar. Francouzky a Nemecky Dum s namestim, nyni zamek. U nas to je pouze radnice a ta je stale v nedohlednu. Jen u tech nemeckych replik nechapu, ze tam vzdy musi vrazit ten moderni prvek, jako kdyby ta posledni fasada nestala za obnovu.
Re
Vích
| 01.12.20 11:08
Já ten kontrastní přístup v rekonstrukcích považuji za přežitek 60. let, kdy se tvrdilo, že je třeba být "současný", rozuměj brutalistně modernistický. Jestli dnes považuji něco za současný přístup, tak maximální snahu za podporu a dotvoření genia loci a kontextu, ono vyhmátnutí správného měřítka, rytmu a inspirativního vypointování situace. To co je vidět na Květinovém domě, na Masaryčce, v Sefo nebo teď na Invalidovně vnímám jako zamrznutí vývoje někdy v roce 1970. Berlínské Humboldtovo fórum si historický kontext zdá se uvědomuje, ale ten kasarensky "současný" styl vypadá spíš jak naschvál. Moji berlinští přátelé nemají tyto totální architektury rádi a jistě by ocenili něco lidsky přirozeného, jako všichni normální lidé.
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.