Brněnští radní vybrali autory náhrobků Tuschnerové a Rajlicha

Vložil
ČTK
06.08.2019 18:30
Brno

Brno - Autory dvou náhrobků, které budou mít místo na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova, vybrali brněnští radní. Jedná se o náhrobky malířky, scénografky a textilní výtvarnice Inez Tuschnerové a grafika a iniciátora Mezinárodního bienále grafického designu Jana Rajlicha. Celková cena obou náhrobků bude 270.000 korun, informovalo dnes ČTK město v tiskové zprávě.


"Rada města vybrala pro návrh a realizaci náhrobku Inez Tuschnerové jako nejvhodnější nabídku Jiřího Sobotky, pro návrh a realizaci náhrobku Jana Rajlicha pak nabídku jeho syna a jmenovce Jana Rajlicha," uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

Akademická malířka Inez Tuschnerová zemřela v roce 2015 a celoživotně spojena je především s textilní tvorbou. Neměla žádné příbuzné a její osobní i výtvarná pozůstalost přešla do majetku státu. O umístění jejích ostatků na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova rozhodli radní v květnu 2017. Téhož roku poprvé vybírali mezi nabídkami na zhotovení náhrobku, žádný návrh ale neuspěl. Náhrobek podle návrhu Jiřího Sobotky bude hotov letos v listopadu a město za něj zaplatí 135.000 korun.

Ve stejném termínu a za stejnou sumu bude hotov i náhrobek iniciátora a dlouholetého předsedy Mezinárodního bienále grafického designu Jana Rajlicha, který zemřel v roce 2016. "Návrh je inspirován geometrickým prvkem (kruhem, roztrženým kruhem), který odráží Rajlichovu tvorbu. Zároveň symbolicky upozorňuje na jeho profesi grafika - motivem tisku a otisku, raznice a matrice," uvedl Poňuchálek.

Ústřední hřbitov Brno má 80.000 hrobových míst a je největší v České republice. Magistrát plánuje obnovu zeleně za desítky milionů korun a rekonstrukci hlavních cest a veřejného osvětlení za 103 milionů korun. Práce potrvají pravděpodobně několik let.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
zveřejněte pravdu
Bervid
06.08.19 07:18
zobrazit všechny komentáře

Související články