Architekt Vlado Milunić zítra oslaví osmdesátiny

Vložil
ČTK
02.03.2021 08:55
Vlado Milunić


Praha – Český architekt chorvatského původu Vlado Milunić se do povědomí veřejnosti i historie architektury zapsal především Tančícím domem, který navrhl spolu s kanadsko-americkým architektem Frankem Gehrym. Je znám i svými názory na podobu pražských sídlišť či jako spoluautor řady sociálních staveb. Rodák z Chorvatska, který však od svých jinošských let žije v Česku, oslaví 3. března osmdesátiny.


Nejslavnější Miluničovo dílo – Tančící dům na pražském Rašínově nábřeží – vzniklo v polovině 90. let minulého století. Stavba, která vzbudila mnoho odmítavých reakcí, se stala jedním ze symbolů Prahy, údajně je po Karlově mostě a Hradčanech třetím nejfotografovanějším objektem metropole. Administrativní budova, pro svou "roztančenou" siluetu přezdívaná i Ginger a Fred, získala řadu ocenění, mimo jiné "The Best Design Of 1996" od amerického časopisu Time.

Dalším výrazným Miluničovým počinem je obytný areál Hvězda na sídlišti Petřiny v Praze. Toto netypické barevné sídliště je řadou odborníků ceněno jako ukázkový protiklad šedivých betonových sídlišť. Právě "zlidštění" panelových sídlišť je jedním z častých Miluničových témat. "Je třeba postavit nové stavby na volné plochy mezi paneláky, vytvořit zimní zahrady, postavit střešní nástavby. Ale je nutné, aby na každé části sídliště pracovali jiní architekti, aby to nebylo monotónní," řekl. Ukázkou jeho představ, jak by mělo sídliště vypadat, je projekt centra sídliště Malešice, který však nebyl realizován.

Miluničovo dílo se zdaleka nespecializuje jen na velké projekty, které poutají zájem médií. Například v sedmdesátých a osmdesátých letech převážně ve spolupráci s architektem Janem Línkem v Praze realizoval řadu sociálních staveb – domovy důchodců v Bohnicích, Malešicích, Chodově a Hájích, svobodárnu sester na Proseku, později například Dům dětí a mládeže Modřany. A neomezuje se jen na Prahu či Českou republiku. Podle jeho projektu například vznikla atypická vila v jihočeské Plané nad Lužnicí. "Návrh vznikl krádeží. Vykradl jsem Franka Lloyda Wrighta, svého kamaráda Franka Gehryho a Bruce Goffa," přiznal se Milunič k inspiraci největšími světovými architekty. V zahraničí se podílel například na vzniku takzvané české čtvrti v čínské Šanghaji.

Milunić je také častým kritikem korupce, klientelismu a dalších nešvarů, a to nejen v architektuře. Známý je také svým odmítavým postojem k výstavbě výškových domů v Praze. "Nové výškové budovy na Pankráci jsou v rozporu s tím, jak je hlavní město komponované," řekl v jednom z rozhovorů.

Vlado (Vladimir) Milunić se narodil 3. března 1941 v Záhřebu. Od 16 let žije v Praze, kam se jeho rodiče přestěhovali z tehdejší Jugoslávie. V letech 1960 až 1966 studoval architekturu na pražském Českém vysokém učení technickém. Poté tři roky pracoval v Paříži. V letech 1969 až 1990 pracoval v pražských ateliérech Gama a Delta. Od roku 1990 má vlastní Studio VM (volné myšlenky).

V roce 1998 byl Milunić jednou z 11 osobností, které při příležitosti oslav osmdesátého výročí vzniku republiky ocenil pražský magistrát. Stříbrné medaile získaly osobnosti, které se zasloužily o mezinárodní věhlas Prahy.
4 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Blahopřeji a styďme se!
Tomáš Marný
02.03.21 10:42
U Zlatého prstenu
Vích
02.03.21 02:09
Gratuluju
Tomáš Novotný
04.03.21 01:52
Jo, jo ...
Josef Brofský
04.03.21 07:47
zobrazit všechny komentáře