Zrekonstruované papírny v Žatci se otevřou veřejnosti

Vložil
ČTK
12.11.2015 10:45
Papírny v Žatci, stav před rekonstrukcí
Žatec (Lounsko) - Zrekonstruovaná budova historických papíren v Žatci se otevře veřejnosti. Slavnostní otevření nových de- pozitářů žateckého muzea a přednáš- kového sálu je naplánováno na 1. prosince, 27. listopadu ale může veřejnost prostory navštívit v rámci dne otevřených dveří, řekla ČTK starostka Žatce Zdeňka Hamousová (Volba pro město).

Nový moderní depozitář nahradí dosavadní nevyhovující uložení sbírkových předmětů v několika objektech ve městě. "Stěhování depozitářů závisí do značné míry také na tom, jaká bude vlhkost v těch objektech, protože je to novostavba a artefakty potřebují určité klimatické podmínky," uvedla Hamousová.
Ve městě chyběl i konferenční sál. Nově vzniklý sál v papírnách je multimediálně vybaven a pojme až 200 lidí. "Slavnostní otevření proběhne 1. prosince. Ale praktický život už si ty prostory vyžaduje, takže se tam začínají realizovat různé akce. Už máme i předjednány vzdělávací aktivity veřejnosti," doplnila starostka.
Rekonstrukce horní části historických papíren trvala od loňského jara a stála téměř 50 milionů korun. Město na ni získalo dotaci z ROP Severozápad ve výši téměř 40 milionů. Opravena byla pouze část budov papíren, další část ještě na rekonstrukci čeká. Kdy se ji podaří uskutečnit, bude záležet na možnostech financování.
Budovy papíren v Žatci pocházejí z přelomu 19. a 20. století, kdy zdejší továrna byla největší papírnou v celém Rakousku-Uhersku. Výroba tu byla ukončena v roce 2004, blok budov v ulici Volyňských Čechů měl být původně zdemolován.
0 komentářů
přidat komentář