Znojmo zpřístupnilo opravenou část městského opevnění

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
16.09.2011 21:35
Znojmo

Znojmo - Znojmo dnes zpřístupnilo asi 200 metrů dlouhý úsek obnoveného středověkého městského opevnění, který přiléhá ke Střelniční věži. Z  opomíjeného zákoutí se stala nová turistická atrakce města, řekla ČTK mluvčí radnice Renáta Bártová. Projekt přišel na 14 milionů korun.
    Celý prostor upravených hradeb byl dříve ukryt za průmyslovým objektem, který byl ale stržen a na jeho místě byl obnoven hradební příkop. Je osetý trávou a vznikly na něm lavičky k posezení. Příkop je navíc překlenut dřevěnou lávkou. Z těchto míst se nyní nabízí nový pohled na středověké opevnění města s jeho Vlkovou a Střelniční věží. Průchozí pás zkracuje cestu chodcům.
    Práce začaly loni v březnu. Našly se při nich i pozůstatky dřevěných trámů, které sloužily k zadržování vody v příkopu. Obránci města ho uměle napouštěli. Útočníci si při obléhání Znojma mohli pomoci zničením dřevených stěn v příkopu, to bylo ale riskantní. Hradební pás je přístupný denně od 08:00 do 20:00.
    Součástí projektu měla být i  obnova Střelniční věže, která před staletími přišla o střechu. Město na ni chtělo umístit romantickou dlátovou střechu, jakou má nedaleká Vlkova věž. Záměr ale neuspěl u památkářů. Ti upozorňují na to, že původní podoba střechy Střelniční věže není známa, proto ji nelze obnovit. Jsou pro zastřešení objektu, a to i nejmodernějším způsobem.
    "Nechceme jen jediné, a to hru na historii, tedy stavbu romantické dlátové střechy, která nemá opodstatnění," řekl k tomu ČTK ředitel jihomoravských památkářů Petr Kroupa. Střelniční věž proto na opravu a využití teprve čeká.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
zobrazit všechny komentáře