Znojmo opravuje starobylou čtvrť Jáma

Vložil
ČTK
26.08.2009 09:45
Znojmo

Znojmo - Znojmo se pustilo do oprav starobylé čtvrti přezdívané Jáma, kde kdysi bydlívala městská chudina a například také kat. Radnice nechává za čtyři miliony korun opravit schody, chodníky, branky i zídky. Prostor pod kostelem svatého Mikuláše byl dlouho opomíjený, nyní by měl opět prokouknout a lákat turisty i obyvatele města k procházkám, řekla ČTK mluvčí Znojma Denisa Šipošová.
    Podle starosty Petra Nezvedy již Jáma dlouho potřebovala důkladnou opravu. "Například schodiště jsou zde mnohdy v havarijním stavu. Ráz místa ale chceme zachovat. Prostor Jámy se svými stezkami plynule naváže na již rekonstruované Karolininy sady," uvedl Nezveda. Oprav se dočkají také přilehlé hradby.
    Většina stavebních prací, které se kvůli nedostupnosti pro těžkou techniku provádí ručně, skončí podle Šipošové ještě letos. "Na jaře se vysadí zeleň a vše dotvoří mobiliář," řekl vedoucí odboru rozvoje znojemské radnice Zdeněk Čižmář. Důležitá je podle něj také oprava a doplnění veřejného osvětlení.
    Jáma se nachází v roklině mezi znojemským hradem a pahorkem s  kostelem svatého Mikuláše. Čtvrť, někdy také označovanou jako Staré město, tvoří asi dva tucty menších domků, postavených tam, kde to svah dovolil. Čtvrť částečně ohraničují středověké hradby s takzvanou Černou brankou. Kdysi tudy zřejmě procházela obchodní stezka z Moravy do Dolních Rakous. V 13. století se však odklonila do jiné části města.
    V Jámě žili ve středověku nejchudší obyvatelé města, například hradní čeledíni, obecní pastevci a lidé s  opovrhovanými řemesly. "Svůj domek zde měl hrobník či obávaný městský kat," připomínají autoři seznamu 77 divů města Znojma.
0 komentářů
přidat komentář