Znojmo letos začne s další fází regenerace městské památkové zóny

Zdroj
Zdeněk Meitner
Vložil
ČTK
29.01.2014 15:45
Znojmo

Ateliér Tišnovka

Znojmo - Znojmo letos začne s další fází regenerace městské památkové zóny. Postupně opraví Divišovo náměstí, část náměstí Svobody a Jezuitskou, Veselou a Velkou Michalskou ulici, která přijde na řadu jako první. Celá fáze bude stát více než 60 milionů korun, řekla ČTK mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.
    Náklady hradí město pouze ze svého rozpočtu, zhotovitele letošní stavby bude teprve vybírat v soutěži. "Předpokládaná cena je 22 milionů korun. Očekáváme, že se v soutěži sníží," řekla Pastrňáková.
    Společně s Velkou Michalskou se opraví i související část Divišova náměstí a ústí náměstí Svobody. "Chceme, aby byl uliční prostor bezbariérový, aby se mírně rozšířily chodníky a aby parametry komunikace vyhovovaly stávající frekvenci dopravy v centru Znojma," uvedl starosta Vlastimil Gabrhel (ČSSD). Přednost tam dostane chodec před auty.
    Projekt zpracoval Atelier Tišnovka. "Cílem je obnovit uliční prostor tak, aby odpovídal historickému duchu města. Současně je nutné odstranit zanedbaný technický stav povrchu chodníků a ulici nově vybavit osvětlením," popsal záměr regenerace architekt Petr Todorov
    Ulice Velká Michalská je důležitou spojnicí mezi náměstím Svobody a Horním náměstím a je hlavní přístupovou ulicí do historické části ze severní části města. V místě, kde ústí do Malé Michalské, vznikne vodní prvek, který tam dříve býval.
    Další části této fáze by mohly být hotové do roku 2016. Na podzim se však konají volby a další opravy záleží na vůli radnice a také na množství peněz v rozpočtu.
    Městská památková rezervace byla vyhlášena ve Znojmě v roce 1971 a nachází se v ní 167 kulturních památek včetně národní kulturní památky rotundy svaté Kateřiny. Program regenerace schválilo zastupitelstvo v roce 1994. V posledních šesti letech bylo revitalizováno Horní náměstí, Václavské náměstí, ulice Přemyslovců, hradební pás a část Starého Města, takzvané Jámy. Opravné jsou také ulice Jana Palacha, Studentská a Kovářská a Komenského náměstí. Loni přišla na řadu střední část městského parku.
0 komentářů
přidat komentář