Zlínský kraj schválil obnovu hrobky Marie von Ebner-Eschenbach

Vložil
ČTK
08.04.2015 18:30
Zlín - Opravu hrobky německy píšící moravské spisovatelky Marie von Ebner - Eschenbachové ve Zdislavicích na Kroměřížsku schválili radní Zlínského kraje. Hrobka, která je kulturní památkou, je v havarijním stavu. V příštím roce uplyne sto let od úmrtí spisovatelky, očekává se proto návštěva rakouských turistů, řekl dnes novinářům krajský radní Ladislav Kryštof.
    "V Rakousku je spisovatelce přikládán význam srovnatelný s Boženou Němcovou v České republice," připomněl radní. "Ministerstvo kultury bylo již několikrát upozorněno na havarijní stavebně-technický stav hrobky při diplomatických jednáních s rakouskou stranou, což v konečném důsledku vrhá špatné světlo na vlastníka, jímž je Zlínský kraj," řekl.
    Klasicistní hrobka, která byla postavena ve druhé polovině 19. století pod zámkem ve Zdislavicích, má narušenou statiku. "Kvůli opravám z nedávných let došlo k přeseknutí kanalizace, zespodu nebyla hrobka odvodňována, praskly stěny," uvedl Kryštof.
    Obnova hrobky bude stát asi 4,3 milionu korun, z toho 900.000 korun by mělo pokrýt ministerstvo kultury. Práce by měly začít letos v červnu, trvat by měly do listopadu.
    Spisovatelka pocházela ze starého moravského šlechtického rodu Dubských z Třebomyslic. Narodila se 13. září 1830 ve Zdislavicích. V osmnácti letech se provdala za rakouského důstojníka Mořice Ebnera z Eschenbachu. V německy mluvícím prostředí je považována za významnou autorku 19. století, v rodné zemi se ale takovému věhlasu netěší. Přitom Morava je místem, kam zasadila příběhy mnoha svých povídek a próz z venkovského prostředí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články